Aktualności
IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Edukację medialną kochamy, więc kino odwiedzamy....
Dnia 10 października uczniowie naszej szkoły odwiedzili miasto Starachowice. Głównym celem było kino Helios, w którym czekały na nas dwa seanse: bajki "Angry birds 2" oraz filmu "Piłsudski" :) Wizyta w Heliosie wszystkim przypadła do gustu, więc w świetnych nastrojach udaliśmy się do restauracji McDonald's. :) Tam spędziliśmy czas na rozmowach i integracji- oczywiście z "małym co nieco" w tle :) Starsi opowiadali o roli Borysa Szyca i o tym, że film bardzo im się podobał. Młodsi z kolei chwalili bajkę, twierdząc, że naprawdę była śmieszna i na długo zostanie im w pamięci :)
Kolejny udany dzień na naszej "wycieczkowej mapie". :) :)
Narodowe Czytanie "Katarynki"
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2019r. wybrano „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”, czyli „teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem”. Utwory te reprezentują różne epoki i style, a „łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury”. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
W naszej szkole Narodowe Czytanie zostało połączone z Dniem Głośnego Czytania. Oba święta doskonale się ze sobą skomponowały. Wspólnie tekst "Katarynki" czytali: Dyrektor szkoły Urszula Pasternak, nauczyciele oraz uczniowie klas V - VIII: Judytka, Michał, Julia, Zosia, Weronika, Krzysia, Daniel, Kasia, Natalia i Nawojka. Dziękujemy Wam Kochani za to, że zabraliście nas w XIX-wieczny świat wartości, z którego emanuje dobro i chęć pomagania innym. Społeczności szkolnej, która była świadkiem tak ciekwego wydarzenia edukacyjnego dziękujemy za skupienie i ciszę, które pozwoliły usłyszeć przesłanie "Katarynki" - nigdy nie bądźmy obojętni na krzywdę drugiego człowieka: zawsze śpieszmy mu z pomocą.
W przyszlym roku lekturą Narodowego Czytania będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego.
IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nietulisko Duże, 30.09.2019r.
Szanowni Rodzice,
nasza szkoła uczestniczy w akcji IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej
w dniu 4 października 2019 r. pod hasłem:Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Program:
30.09.-03.10.2019.Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.
04.10.2019. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
* Uczeń wybiera los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia.
Na przykład:Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł
Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).* W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin jest niezdany. Egzamin można powtórzyć po
1 godzinie.Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!
Więcej informacji: www.wmtday.org.
Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!
Koordynator Lokalny: Beata Dębska
Dyrektor: Urszula Pasternak
Dzień Chłopaka
Tegoroczny Dzień Chłopaka świętowaliśmy na różne sposoby. Każda klasa miała swój własny pomysł na to, aby uczynić ten dzień wyjatkowym. Dzięki wielu fantastycznym niespodziankom nasi chłopcy mogli poczuć się docenieni i ważni, a dla całej społeczności Dzień Chłopaka był okazją do wspólnego spędzenia czasu. We wzajemnym towarzystwie, pośród radości i śmiechu: jedliśmy pizzę, smakowaliśy torta, bawiliśmy się w kalambury, malowaliśmy sobie twarze. Chłopcy otrzymywali też ciekawe upominki, które z pewnością umiliły im ten wyjątkowy czas.
Naszym Chłopcom życzymy wszelkiego dobra, a także swobody w byciu sobą, Dobrze, że jesteście!
XX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Krzyż Twój to moja Arka"
W XX Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym „Święty Krzyż 2019” uczestniczyło 3484 turystów-pielgrzymów, którzy po Górach Świętokrzyskich wędrowali 12 trasami.
Rajdowe grupy prowadziło 110 przewodników świętokrzyskich.
W Rajdzie wzięło udział 213 opiekunów grup, w tym 142 wychowawców i nauczycieli, 49 księży, 13 sióstr zakonnych oraz 9 seminarzystów.
Zabawki ze śmieci
Uczniowie naszej szkoły w dniu 17 września odwiedzili Remondis - przedsiębiorstwo zbiórki i przetwarzania odpadów. Dzieci zrozumiały, jak ważne jest sortowanie odpadów w domu. Dowiedziały się również, na czym polega recykling. Wychowankowie klasy I dostali zadanie aby zrobić eko zabawkę. Takie zabawki można zrobić z odpadów, z przetwarzanych śmieci, które zamiast trafić do kosza, do utylizacji, będą jeszcze służyły. Jak widać wyobraźni dzieciom nie brakuje i potrafią z niczego zrobić coś wielkiego.
Powitanie jesienii
Dzień Przedszkolaka
Sprzatanie Świata
"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" to tytuł tegorocznej edycji akcji Sprzątanie Świata
XIII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o puchar Starosty Starachowickiego
20 września po raz ósmy przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w XIII Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Ratowniczych o puchar Starosty Starachowickiego. Szkołę reprezentowały dwie drużyny: w kategorii młodszej Zosia, Krzysia, Julka i Judyta, w kategorii starszej Nawojka, Katarzyna, Dawid i Mateusz. Młodzież miała udzielić pierwszej pomocy w czterech sytuacjach i rozwiząć test z udzielania pierwszej pomocy, każda grupa wiekowa miała inne sytuacje. Trudność sytuacji rosła razem z grupą wiekową. Przedstawiciele klas młodszych sprawili sie na medal i to złoty. Dziewczyny zajęły pierwsze miejsce w swojej kategorii. Gratulujemy!!! Klasy starsze poprzeczkę miały podniesioną dużo wyżej i też się świetnie spisały jednak konkurencja była też dużo większa. Im też bardzo gratulujemy!!!
Krzemionki na BIS i Remondis
Uczniowie naszej szkoły do tego stopnia polubili okoliczne Krzemionki, że postanowiliśmy ponownie odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Naukowcy szacują, że wytworzono tam kilkadziesiąt milionów sztuk kamiennych narzędzi. W Rezerwacie Archeologiczno-Przyrodniczym w Krzemionkach utworzono turystyczną trasę podziemną. W białych wapiennych ścianach tkwią krzemienne buły, które po rozłupaniu ukazują niezwykłą pasiastą strukturę. Dla człowieka neolitycznego krzemienie pasiaste miały właściwości magiczne, a krzemienne talizmany chroniły przed złem. Dzisiaj bardziej niż magia liczy się wartość ozdobna najpiękniejszej odmiany krzemienia.
Kilka dni temu w Krzemionkach przybywały z wizytą najmłodsze dzieci naszej szkolnej społeczności wraz z ich rodzicami, zaś 17 września br. wybrali się tam uczniowie klas I - VIII. Pogoda tego dnia dopisała, a my mogliśmy cieszyć się ciepłymi promieniami słońca i w skupieniu wędrować po ścieżkach tego rezerwatu przyrody. Młodsze klasy najpierw udały się na warsztaty wykonywania glinianych naczyń oraz wytwarzania mąki na żarnach, a pozostali na zwiedzanie podziemi kopalni. Potem role się zamieniły. Po zwiedzaniu kopalni i warsztatach nastał czas na przyjemności - ognisko i pamiątki. Co jak co, ale kiełbaska upieczona nad ogniskiem smakuje najbardziej wyśmienicie na świecie!
Po wizycie w Krzemionkach udaliśmy się do przedsiębiorstwa REMONDIS, które świadczy kompleksowe usługi w zakresie zbiórki i transportu wszelkiego rodzaju odpadów, elektrorecyklingu, sortowania odpadów, oczyszczania ulic i dróg oraz gospodarki wodno-ściekowej. Na początku obejrzeliśmy prezentację dotyczącą zasad segregacji śmieci i gospodarowania elektroodpadami, a potem przeszliśmy do hali, w której odbywa się segregacja odpadów zbieranych z naszych posesji. To była bardzo udana wizyta.
Do szkoły wracaliśmy w doskonałych humorach wymieniając się wrażeniami z wycieczki. My zawsze mamy to szczęscie, że każda wyprawa na długo zapisuje się w pamięci!
Międzynarodowy Dzień Kropki
Święto uczniowskiej kreatywności
W poniedziałek 16 września br. obchodziliśmy Światowy Dzień Kropki. Z tego powodu zaprosiliśmy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy, zwracając uwagę na to, że każdy ma jakiś talent, wystarczy tylko w siebie uwierzyć.
Mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek zagościło w naszych lekcyjnych salach. Uczniowie w tym dniu przyszli ubrani w kropki. Podczas lekcji oglądaliśmy film „The Dot” oraz rozmawialiśmy na temat wiary we własne możliwości. Na lekcjach języka polskiego starsze klasy wykonywały zadania typowo polonistyczne, ale nie zabrakło w nich "zakropkowania". Każdy mógł wylosować motywujący cytat i zastanowić się, jaki talent chciałby w sobie rozwijać. Padały bardzo rożne wypowiedzi, ale większość wybierała: "Chcę być DOBRY....i kropka". Młodsze dzieci rozwijały swoje talenty plastyczne poznając technikę "DOT PAINTING" - malarstwa kropkowego wywodzącego się z tradycji australijskich Aborygenów. Technika ta jest praktycznie dla każdego - stwarza wiele artystycznych możliwości, a także sprzyja wyciszeniu, odprężeniu i rozwija wyobraźnię. Przedszkolaki także tworzyły dzieła plastyczne. Dodatkowo mogły zrobić sobie ciekawe zdjęcia w "zakropkowanej" ramce czy w "krokowych" wąsach! Ileż radości i zabawy dał nam Dzień Kropki! To naprawdę święto uczniowskiej kreatywności- "Nie można wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz - tym więcej jej masz!"
Zauważyć trzeba, że książka "Kropka" Petera H. Reynoldsa stała się inspiracją dla uczniów i nauczycieli na całym świecie. W tym dniu nikt nie był „ w kropce”, za to wszyscy byli „zakropkowani”. Zwracali tym samym uwagę na to, że warto wierzyć w siebie, a odrobina dobra podarowana drugiemu człowiekowi potrafi zdziałać cuda. Chcielibyśmy w naszej codzienności doświadczać jak najwięcej takich cudów.
WYCIECZKA INTEGRACYJNA PRZEDSZKOLAKÓW I RODZICÓW
FESTYN HISTORYCZNY "OD PRASŁOWIAN DO POLAKÓW"
Dnia 9 września br. uczniowie klas V-VIII naszej szkoły wzięli udział w festynie historycznym „Od Prasłowian do Polaków”. Ta impreza edukacyjna odbyła się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki, Ekomuzeum imienia Jana Pazdura w Starachowicach. Była to już XI edycja tego wydarzenia organizowanego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w roku 2019 odbywają się pod hasłem „Polski splot”. W trakcie trwania imprezy zaprezentowano wiele ciekawych stanowisk warsztatowych: mogliśmy „zrobić” pranie w balii, ulepić z gliny cegłę, utkać bransoletkę, samodzielnie coś zaszyć czy wyszyć, poznać zioła lecznicze, wykuć z metalu gwoździe, podkowy i odlać ołowianego żołnierzyka. Dużym zainteresowaniem dziaci i młodzieży cieszył się pokaz broni palnej. Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji festynu był wernisaż wystawy „Polski przemysł zbrojeniowy w obronie niepodległości”, który odbywał się na Hali Lejniczej.
Po raz kolejny nie zawiedliśmy się i przeżyliśmy naprawdę wyjątkową, żywą lekcję historii. Wracając do domów wymienialiśmy wrażenia - było mnóstwo radości i szczerego entuzjazmu! Na pewno pojawimy się tam za rok! Do zobaczenia!
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
2 września br. pełni nowych sił, entuzjazmu i nadziei rozpoczęliśmy rok szkolny 2019/2020. O godzinie 8.00 w kościele parafialnym w Nietulisku Dużym ks. Wiesław Słowiński odprawił mszę świętą, po której udaliśmy się do szkoły, by tam uczestniczyć w uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego. Punktualnie o 9.00 dyrekcja szkoły Pani Urszula Pasternak powitała zgromadzoną społeczność i w wielu ciepłych słowach otworzyła nowy dla każdego z nas rozdział. Życzyła wszystkim, aby rozpoczęty rok szkolny był pełen wrażen i niezwykłych odkryć, a także by był to czas podróży, w której będziemy zgłębiać tajniki wiedzy. Mamy nadzieję, że tak właśnie się stanie i nowy rok szkolny okaże się fantastyczną wędrówką po świecie nauki. Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.
"WSZYSTKIE NASZE MARZENIA MOGĄ SIĘ SPEŁNIĆ, JEŚLI MAMY ODWAGĘ DO NICH DĄŻYĆ".
(Walt Disney)
Niech to będzie dobry, pełen spełnionych marzeń rok szkolny!
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
O GODZINIE 8.00 MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE PARAFIALNYM, GODZ. 9.00 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W BUDYNKU SZKOŁY. SERDECZNE ZAPRASZAMY
Informacja o wyprawkach znajduje się w zakładce spis podręczników.
FESTYN NA ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
ZAKOŃCZENIE ROKU - MŁODZIEŻ
Archiwum Aktualności