XXXII Złaz Jesienny Szlakiem Majora Ponurego - Szczytniak 2013
W tę listopadową sobotę wybraliśmy się w Pasmo Jeleniowskie.
Złaz Jesienny odbywa się cyklicznie w miejsca związane z działalnością Jana Piwnika "Ponurego" - Cichociemnego, który zorganizował ruch partyzancki w lasach świętokrzyskich. W tym roku odwiedzilismy Janowice - dom rodzinny Jana Piwnika ( zapalilismy znicze przy pamiątkowej płycie) i Nagorzyce - gdzie na cmentarzy spoczywa współpracownik "Ponurego" - Stanisław Pałac pseudonim "Mariański".
Później ruszylismy przez Górę Witosławską do czerwonego szlaku, który poprowadził nas na Szczytniak - najwyższy szczyt Pasma Jeleniowskiego. Wędrując podziwialiśmy jodłowo-bukowy las w szacie jesiennej i gralismy w grę, kto zobaczy więcej oznaczeń szlaku. W grze prowadziła Zosia ale później Władek zaczą jej zagrażać. Ze Szczytniaka schodzilismy czarnym szlakiem do Skoszyna. Wielką frajdę sprawiło nam schodzenie po rumowisku skalnym - gołoborzu. Kamienie były mokre ponieważ szczyt był w chmurze, a szczeliny między kamieniami przykryte były liśćmi. Musielismy bardzo uważać, żeby nie zjechać na pupie albo skręcić nogi.Rajd zakończył się ogniskiem w Skoszynie i oczywiście pieczonymi kiełbaskami. Nagrodę za doskonale rozwiązany test otrzymał Władek.
Julian Tuwim w interpretacji uczniów naszej szkoły, czyli „ z panem Hilarym, słoniem Trąbalskim, Zosią Samosią i Grzesiem kłamczuchem za pan brat…”
W styczniu 2013r. Sejm uchwalił ustawę, że rok 2013 będzie Rokiem Juliana Tuwima – znakomitego poety i publicysty. Julian Tuwim to niezwykły artysta, który na trwałe zapisał się na kartach naszej historii i którego twórczość była inspiracją dla późniejszych pokoleń. Postać Tuwima kojarzą przecież wszyscy: zarówno dorośli, jak i dzieci. Najmłodsi z dzieciństwa pamiętają wiersze o lokomotywie, panu Hilarym, Zosi samosi, Grzesiu kłamczuchu czy słoniu Trąbalskim. Dlatego też zrozumiałym był natychmiastowy odzew uczniów naszej szkoły, kiedy ogłoszono, że będziemy wybierać najlepszych małych artystów do konkursu poezji Julian Tuwima, który odbędzie się 28 listopada b.r. w kunowskim gimnazjum. Zgłoszeń było bardzo wiele, co szczególnie ucieszyło naszą polonistkę, która dwoi się i troi, by nakłonić swoich uczniów do obcowania z twórczością poetycką. Wspólnie ustaliliśmy, ze zmagania konkursowe odbędą się 15 listopada. Tak tez się stało.
Szkolny konkurs recytatorski przebiegał pod hasłem „Tuwim dzieciom” trzeba przyznać, że był nie lada gratką dla ucha i serca odbiorcy. Fantastyczni młodzi artyści dali siebie wszystko, wkładając w każdy występ maksimum swoich możliwości intonacyjnych i interpretacyjnych. Po każdym występie rozlegały się gromkie brawa publiczności. Jury w składzie: Dyrektor szkoły – Urszula Pasternak, Karolina Nowak – Garbacka i Katarzyna Graczak, miało niełatwy orzech do zgryzienia. Oceniając brano pod uwagę: poprawność językową, interpretację tekstu, pamięciowe opanowanie i walory artystyczne. Po burzliwych naradach dokonano wyboru najlepszych małych recytatorów. Najbardziej zachwyciły dwie dziewczynki, a zarazem siostry: Zosia i Nawojka Wojtasik, które ex aequo zajęły pierwsze miejsce. Zosia przedstawiła wiersz „Okulary”, zaś Nawojka „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Drugim miejscem została wyróżniona Zuzia Pastuszka, a trzecim Julia Sasak. Obie recytowały wiersz „Zosia samosia”.
Dzięki staraniom Pani Dyrektor każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa w szkolnym konkursie recytatorskim, a zwycięzcy zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi.
Zosia, Nawojka, Julia i Zuzia pojadą teraz na zmagania konkursowe do gimnazjum. Tam będą z pewnością mieć większą konkurencję, ale jesteśmy przekonani, że znakomicie sobie poradzą. Trzymamy zatem kciuki!
„Jeszcze Polska nie zginęła…”
Dzień 11 listopada to niezwykłe święto. Przywołuje na myśl wszystkich tych, którzy oddali życie wałcząc o wolną Polskę. Musimy pamiętać, że to my, współcześni Polacy, jesteśmy odpowiedzialni za to, by tak ważne daty w historii naszego kraju przypominać i stale pielęgnować.
Z okazji Święta Niepodległości zorganizowaliśmy uroczysty apel, w czasie którego przybliżyliśmy drogę naszej Ojczyzny do odzyskania, utraconej w 1795r., niepodległości. Wiemy, iż to, że dziś żyjemy w wolnym kraju, zawdzięczamy milionom tych, którzy walczyli o wolność Polski. O wolność naszą i waszą. Tą wiedzę trzeba stale pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom. Nie możemy zapominać o swoich korzeniach oraz historii, którą tworzyli nasi przodkowie. Oczywiście, w czasie uroczystości nie zapomnieliśmy o naszym narodowym Hymnie, który dziś odśpiewaliśmy ze zdwojoną siłą. Zdajemy sobie sprawę, że „jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy (…)”, czyli od nas zależy przyszłość naszej ukochanej Ojczyzny. Swoja pracą i nauką będziemy się starać, by tak właśnie było.
„Nie taki dzik straszny, jak go malują…”
Po uroczystościach w murach naszej szkoły udaliśmy się na jesienny spacer. Jak zwykle z uśmiechem na ustach wyruszyliśmy na poznawanie naszej okolicy. Trzeba przyznać, że te wycieczki weszły nam już w krew. Trzeba przyznać, że bardzo je lubimy. Za każdym razem dowiadujemy się czegoś nowego o naszej miejscowości i najbliższych kątach.
Tym razem w trakcie spaceru udało nam się podejrzeć dziki, które okazały się nie takie straszne jak nam mówiono. Nie bały się nas wcale, wytrwale wyczekując na to, byśmy podarowali im choć troszkę jedzonka. Dzięki uprzejmości jednego z mieszkańców – pana Rosińskiego, mogliśmy także odwiedzić piękne gospodarstwo agroturystyczne. Tam podziwialiśmy urocze zwierzęta – daniele. Trzeba przyznać, że na początku trochę się nas bały, ale później już na spokojnie mogliśmy na nie popatrzeć. Byliśmy zachwyceni ich porożami, które z dumą noszą daniele. Na terenie tego gospodarstwa mogliśmy także wejść na wieżę widokową, która się tam znajduje. Choć niektórzy z nas mają lęk wysokości, musieliśmy zmierzyć się ze swoimi lękami! Cóż to była za próba, zwłaszcza że na wieżę prowadzą bardzo strome schody! Krok po kroku, ale udało się nam wdrapać na szczyt! Stamtąd podziwialiśmy naprawdę piękne widoki! Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nie ma żadnej innej piękniejszej okolicy niż nasze ukochane góry świętokrzyskie! J
Pamiętajmy o tych, którzy odeszli...
Początek listopada jest dla nas wszystkich pełen zadumy i refleksji. Nam także udzielił się ten nastrój. Wraz z wychowawcami i nauczycielami udaliśmy się na Miejsce Pamięci Narodowej, które znajduje się nieopodal naszej szkoły. Tam zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę za tych, którzy oddali swe życie walcząc za wolną Ojczyznę. Nie możemy zapominać o tych, którzy na ołtarzu Polski złożyli najcenniejszy dar – swoje życie.
Jesienna wyprawa w wąwozy lessowe.
Piękna, słoneczna pogoda ostatnich dni października skłoniła nas do odwiedzenia najpiękniejszych zakątków naszej okolicy. Nasza najlepsza Pani – Izabela Komar, dzięki której tak kochamy lekcje w –f i która tak fantastycznie dba o nasza kondycję, zabrała nas na wycieczkę w wąwozy lessowe znajdujące się w Nietulisku Małym.
Ach, co to była za wyprawa! Ile radości i śmiechu, a przede wszystkim ile frajdy z maszerowania po naszych górzystych, świętokrzyskich terenach dostarczyła nam ta wycieczka! Wielu tylko może pozazdrościć! Jeśli jesteście ciekawi co robiliśmy i jak fantastycznie bawiliśmy się tego dnia, koniecznie zajrzyjcie do naszej galerii.
Zapraszamy, bo jest na co popatrzeć.
XXIII Rajd Śladami Patrona Odziału - Wąchock 2013
XXIII RAJD ŚLADAMI PATRONA – WĄCHOCK 2013
Rajd odbył się w dniu 19 października 2013 r. Głównymi celami rajdu było: poznanie postaci Patrona Oddziału – Stanisława Jeżewskiego, obchody 100.rocznicy powstania oddziałów PTK -
PTTK w Ostrowcu Świętokrzyskim, 150.rocznicy wybuchu powstania styczniowego oraz obchody Światowego Dnia Turystyki.
Zgodnie z regulaminem rajdu o godz. 8.30 uczestnicy rajdu wyjechali specjalnymi autokarami z parkingu pod oddziałem PTTK przy Alei 3 Maja do Wąchocka. Program rajdu rozpoczął się od zwiedzania zespołu klasztornego OO. Cystersów w Wąchocku. Podczas zwiedzania szczególną uwagę zwracano na pamiątki związane z powstaniem styczniowym znajdujące się w muzeum. Po zwiedzaniu klasztoru i miasta rozpoczęła się piesza wędrówka. Trasa prowadziła z Wąchocka przez Lasy Iłżeckie do Starachowic. Po drodze uczestnicy rajdu zwiedzili kapliczkę Świętego Jacka znajdującą się na szlaku wędrówki. Po dotarciu do Starachowic, na terenie siedziby oddziału PTTK rozpalono ognisko turystyczne. Przy ognisku uczestnicy wysłuchali gawędy o życiu i działalności Patrona Oddziału – Stanisława Jeżewskiego, pieczono również kiełbaski, a także odbył się konkurs krajoznawczy. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą, za co otrzymali nagrody w postaci wydawnictw krajoznawczych.
W rajdzie ogółem uczestniczyło 108 osób: młodzież szkolna z terenu miasta Ostrowca Świętokrzyskiego oraz powiatu ostrowieckiego ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i placówek szkolno-wychowawczych pod opieką wychowawców, a także osoby dorosłe. Każdy uczestnik otrzymał okolicznościową plakietkę rajdową, wydawnictwo „Powstańcy 1863 roku”, a drużyna materiały krajoznawcze i informacyjne. Przewodnicy prowadzący trasę zachęcali młodych turystów do zdobywania odznak turystycznych i krajoznawczych, szczególnie odznaki turystyki pieszej - „OTP” oraz „Turysta Przyrodnik”.
Pogoda dopisała, był typowy dzień „złotej jesieni". Las mienił się kolorami złotych liści. Po wyczerpaniu programu, o godz. 17:00 wszyscy uczestnicy rajdu dotarli do swoich domów.
Pasowania nadszedł czas…
Maluchy czekają na tę chwilę naprawdę długi czas. Przygotowują się do niej sumiennie i skrupulatnie, z bijącym serduszkiem. Oto 14 października 2103r. nadeszła dla najmłodszych spośród naszej szkolnej społeczności właśnie ta chwila – Dzień Pasowania na Przedszkolaka.
W tej niezwykłej uroczystości uczestniczyli: Dyrektor szkoły Urszula Pasternak, nauczyciele i pracownicy placówki oraz licznie przybyli rodzice. Uroczystość była naprawdę wspaniała i wzruszająca. Przygotowały ją Panie: z przedszkola – Anna Kaczmarska oraz z grupy 3, 4 –latków : Aneta Jedynak i Agnieszka Rakoczy. Wszystkie dzieci zaprezentowały program artystyczny bogaty w wiersze i piosenki. Widać było, ze nasze maluszki bardzo wczuły się w swoje role. Śpiewały, recytowały, bawiły się na scenie. W końcu było to właśnie ich święto! Po występach małych artystów Pani Dyrektor dokonała uroczystego Pasowania na Przedszkolaka. To była naprawdę podniosłą chwila. Na osłodę maluchy otrzymały rożki obfitości, w których znajdowały się wszelkie wspaniałości i wszelkie słodkości. Mniam!
Ten jesienny, słoneczny, październikowy dzień był także okazją do złożenia życzeń Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły. Wszyscy dobrze wiemy, że 14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Po złożeniu życzeń przez maluchy, zaprezentowały się dzieci z klas II – VI. Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny, który był wyrazem wdzięczności wobec tych, którzy kształtują umysły i serca. Dzieci dziękowały za trud i wysiłek wkładany w ich wychowanie i edukację.
Dzień Edukacji Narodowej upłynął w naszej szkole w miłej i naprawdę rodzinnej atmosferze.
"Wielkie psotki małej Dorotki"
Dnia 2 października 2103r. gościliśmy w murach naszej szkoły Teatr z Krakowa. Nasi goście przybyli do nas, by poprzez swoją aktorską wizję przekazać nam najważniejsze wskazówki dotyczące segregowania śmieci, właściwego odżywiania i zdrowego trybu życia. Przedstawienie to mogliśmy zobaczyć dzięki wsparciu gminy Kunów, która organizuje tego typu przedsięwzięcia w ramach programu profilaktyczno – zdrowotnego.
Z zachwytem patrzyliśmy na grę młodych aktorów, którzy z niezwykłym zacięciem próbowali przedstawić nam, jak prawidłowo się zachowywać i właściwie odżywiać. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie tego typu przedstawienie.
Odkrywamy tajemnice lasu- wyprawa do lasu
Spotkanie z Panem Leśniczym było dla nas bardzo inspirujące. Wiele z tego, co mówił nam wówczas pracownik Lasów Państwowych, zostało przez nas zapamiętane. To, co utrwaliliśmy, postanowiliśmy sprawdzić na własnej skórze.
Dnia 30.09. 2013r. pod opieką naszych nauczycieli wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Pogoda była sprzyjająca – złota polska jesień, a taka pora w naszych polskich lasach jest najpiękniejsza. Humory dopisywały, a marsz nie sprawiał żadnych trudności. Z zachwytem podziwialiśmy uroki jesieni i jej dary. Nad nami błękit nieba w cudnej postaci, a wokół przybrane w płomienne rudości, żółtości i brązy drzewa. Jakże piękna jest jesienią przyroda w lesie! Oczywiście podczas farszowania nie obyło się bez niespodzianek! Na swojej drodze spotkaliśmy zaskrońca i padalca. Większość z nas bała się tych żyjątek. Okazało się jednak, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”.
Trochę zmęczeni, ale za to w doskonałych nastrojach, wróciliśmy do domów. Jesteśmy pewni, że to nie ostatnia taka wyprawa w nasze przepiękne, okoliczne zakątki. Ach to świętokrzyskie! Naprawdę czaruje!
XIV ŚWIĘTOKRZYSKI RAJD PIELGRZYMKOWY
28 września 2013r. odbył się już XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. Ogółem w Rajdzie uczestniczyło 5677 osób. To rekordowa liczba uczestników, która wędrowała 15 trasami pięknej ziemi świętokrzyskiej. Najliczniej reprezentowana była trasa nr 6 z Bielin. wędrowała nią 1865osób. Najdłuższą trasą był „Mocarny Szlak” z Kielc, który liczył 40 km. Wędrowało nim 29 uczestników. W tym roku w Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym wraz ze swoimi grupami dotarło na szczyt Łysej Góry 80 kapłanów, 38 sióstr zakonnych, 75 katechetów i 223 opiekunów świeckich.
Także i społeczność naszej szkoły tego pamiętnego dnia wędrowała wraz z opiekunami Anetą Tokarska Wojtasik i Izabelą Komar na Święty Krzyż. My pielgrzymowaliśmy trasą nr 7 – „Modrzewiową”, której długość wynosiła 13 km. Spotkaliśmy się o godzinie 9.00 przed kościołem parafialnym w Grzegorzowicach. Następnie szliśmy przez Pokrzywiankę, Chełmową Górę i Nową Słupię. Po trudach i ponad pięciogodzinnym marszu dotarliśmy na Świty Krzyż. I choć ponieśliśmy ogromny wysiłek i niekiedy czasie pielgrzymowania brakowało tchu, to byliśmy naprawdę szczęśliwi i dumni, że udało nam się dotrzeć na szczyt Świętego Krzyża.
Rajdy z Panią Tokarska i Panią Komar to naprawdę wielka frajda. Mamy nadzieję, że na kolejne takie wędrowanie wybierze się z nami więcej kolegów i koleżanek
SUKCES MŁODYCH RATOWNIKÓW
Dnia 27.09.2013r. na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego Hufca ZHP „Lubianka” odbyły się VII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o Puchar Starosty Starachowickiego. Zmagania te zostały zorganizowane w ramach w ramach programu „BEZPIECZNI NA DROGACH – RAZEM DLA 112”. Głównym celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy oraz umiejętności dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwsze pomocy.
Zawody przeprowadzono w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i w kategorii otwartej skupiającej szkoły średnie, kluby, grupy ratownicze itp. Każda z drużyn biorących udział w konkursie pisała test wiedzy z zakresu ratownictwa, a także brała udział w scenkach sytuacyjnych, w których uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Nasi uczniowie wystąpili w zawodach w następującym składzie: Nawojka Wojtasik (klasa II), Władek Komar (klasa IV), Zuzanna Pastuszka (klasa V), Łukasz Orczyk (klasa V) oraz Fabian Lech (klasa VI). Drużynę do konkursu przygotowały: Aneta Tokarska Wojtasik i Izabela Komar. Dzieci z naszej szkoły spisały się w tych niełatwych zmaganiach na medal! Tym razem brązowy, ale zaznaczyć trzeba, że był to ich pierwszy występ w tego rodzaju zawodach.
Nasz drużyna zajęła więc III miejsce, ale to naprawdę świetne preludium do dalszej rywalizacji, która odbędzie się już za rok. W nagrodę nasi bohaterowie otrzymali przepiękny puchar, funkcjonalną i nowoczesną apteczkę dla szkoły oraz plecaki, które z pewnością się przydadzą w uczniowskim bytowaniu. A społeczność szkoły wie już na pewno, że z młodymi ratownikami zawsze może się czuć bezpieczna.
Odkrywamy tajemnice lasu - spotkanie z leśnikiem
Jesienny dzień 17 września był dla nas bardzo interesujący. Wtedy gościliśmy w murach naszej szkoły Pana Leśniczego z Nadleśnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim. Spotkanie zostało przeprowadzone w ramach edukacji leśnej, która ma na celu upowszechnianie wiedzy o środowisku leśnym, wielofunkcyjnej gospodarce leśnej oraz racjonalnym i odpowiedzialnym korzystaniu z wszystkich funkcji lasu.
Spotkanie było niezwykłą okazja do poznania tajników lasu. Pan Leśniczy mówił nam o gatunkach leśnych, o piętrowej budowie lasu, ochronie przyrody i ekologii. Wiele dowiedzieliśmy się także o bliskich nam leśnych zakątkach. Pan Leśniczy zwrócił uwagę na najcenniejsze i najbardziej urokliwe miejsca w naszym regionie. W trakcie spotkania padło wiele pytań, na które bez wahania odpowiadał Pan Leśniczy. Mamy nadzieję, ze to nie ostatnia taka wizyta w naszej szkole.
"Od Prasłowian do Polaków"
Dnia 9 września 2013r. uczestniczyliśmy w bardzo ciekawym, plenerowym wydarzeniu edukacyjnym o nazwie „Od Prasłowian do Polaków”. Impreza ta miała miejsce w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Warsztaty odbyły się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizowanych, jak co roku, wrześniową porą. Tegorocznej edycji EDD przyświecało hasło "Nie od razu Polskę zbudowano".
Impreza edukacyjna miała charakter rodzinny i edukacyjny. Skierowana była do wszystkich grup wiekowych, jednak szczególny nacisk położony został na wymiar naukowy. W tym roku przypada bowiem 150.rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Narracja historyczna imprezy nawiązywała więc do burzliwych wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie ziemi świętokrzyskiej w czasie walk powstańczych 1863-1864.
Jako uczestnicy warsztatów mieliśmy okazję zobaczyć jak powstawała powstańcza prasa – to był wielki wyczyn. Dowiedzieliśmy się także czym była biżuteria żałobna, sami także ją wykonywaliśmy. Ponadto doświadczyliśmy warunków nauki polskich dzieci w „ruskiej szkole” i samodzielnie wykonywaliśmy herby powstańcze. Rekonstrukcje walk powstańczych pozwoliły przybliżyć nam realia historyczne, główne działania militarne i bohaterów Powstania Styczniowego. Na terenie Archeoparku nie zabrakło również stanowisk związanych z wiejskim rzemiosłem oraz trudnymi warunkami pracy chłopa pańszczyźnianego.
Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu. Wizyta w Muzeum Przyrody i Techniki uświadomiła nam, że jesteśmy częścią wielkiej europejskiej tożsamości, o której nigdy nie możemy zapominać, a także o którą ciągle trzeba zabiegać i walczyć. Oby więcej tego typu wydarzeń.
Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny
Dnia 2 września 2013r. z nowymi marzeniami i nadziejami zaczęliśmy kolejny rok naszej edukacji. Punktualnie o godz.8.00 spotkaliśmy się w miejscowym kościele, gdzie nasz Ksiądz Proboszcz odprawił Mszę świętą w intencji dzieci, nauczycieli i rodziców rozpoczynających nowy rok szkolny. Następnie o godzinie 9.00 Pani Dyrektor Urszula Pasternak przywitała nas w budynku szkoły. W swoim przemówieniu podkreśliła, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni edukacja Każdy z nas powinien mieć przed sobą cele i marzenia, do których się dąży. Nauka i wiedza, którą zdobywamy w szkole ma być drogą, która pomoże nam w przyszłości spełniać swoje pragnienia.
Po wakacjach wróciliśmy wypoczęci i zdrowi. Z nowymi siłami i energią zaczynamy kolejny rok ciężkiej pracy umysłowej. Mamy nadzieję, że będzie to dobre dziesięć miesięcy, które spożytkujemy w należyty sposób, będąc tym samym pociechą dla naszych rodziców i nauczycieli.
ŻYWA LEKCJA HISTORII…
- Dnia 18 marca 2013 roku społeczność naszej szkoły wzięła udział w pokazie historycznym pod hasłem „RZYMNSKIE IMPERIUM I TRADYCJE ANTYKU”. Tę niezwykłą lekcję historii poprowadziła Grupa Artystyczna „Retrospecto” z Lublina. To nie pierwszy i mamy nadzieję nie ostatni występ tych młodych ludzi w murach naszej szkoły.W programie tej niezwykłej starożytnej opowieści znalazły się: prezentacje obyczajów o kultury epoki, przegląd ekwipunku i uzbrojenia, zapierające dech w piersiach pojedynki oraz wykład o prawie dawnym i narzędziach tortur. Pokaz został poprowadzony w naprawdę sprawny i przystępny dla odbiorcy sposób.Ta żywa lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci. Zwłaszcza, że każdy z obecnych mógł tuż po wykładzie osobiście zapoznać się z rekwizytami i strojem starożytnych legionistów czy patrycjuszy.Wszyscy mamy nadzieję, że pokazy tego typu staną się zachętą do poznawania historii, nie tylko tej starożytnej, ale i tej dotyczącej naszego kraju. Historia też może być pasjonująca i warta zainteresowania. Jak powiedział kiedyś Cyceron, mówca, filozof i polityk rzymski „Historia to świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości.”
Everybody's Irish on St. Patrick's Day
- Leprekony, zamki, szczęście i śmiechKołysanki, marzenia i miłości miechStokrotne pozdrowienia, kiedy ktoś przychodziO to, Irlandczykom chodzi15 marca uczniowie uczcili święto Irlandzkiego patrona, Świętego Patryka. Zgodnie ze zwyczajem wszyscy mieli na sobie część garderoby w kolorze zielonym. Był wykład obejmujący elementy geografii, historii i kultury Irlandii, poprowadzony przez nauczycielkę języka angielskiego. Następnie klasy piąta i szósta z udziałem ucznia klasy drugiej, Łukasza Rabana, urządziły krótkie przedstawienie wyjaśniające zwyczaje Dnia Świętego Patryka. Była także nauka podstawowego kroku irlandzkiego tańca, reel'a, oraz pieczenie ciasteczek w kształcie trzylistnej koniczyny.Przepis na ciasteczka:Składniki:1 kg mąki; 1 jajko; 1 szklanka cukru; 1 mały jogurt naturalny; 350 gram masła; 1 opakowanie cukru wanilinowego; 2 łyżeczki proszku do pieczenia.opcjonalnie: wiórka kokosowe, posiekane orzechy, bakalie itp.Wykonanie:Wszystko wsypać do dużej miski i dokładnie zagnieść ciasto; wycinać lub formować ciastka; piec do zezłocenia w dobrze nagrzanym piekarniku.
DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE
„Piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta sercu…”
Napoleon BonaparteBardzo uroczyście (ale i z dużą dawką humoru ), jak co roku, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Tym razem „artystycznie ślicznie” postanowili wykazać się uczniowie klas starszych. Wraz z Paniami: Agnieszką Górską i Katarzyną Graczak przygotowane zostało humorystyczne przedstawienie, które zostało zadedykowane wszystkim Kobietom i Kobietkom, które w piękny, marcowy dzień obchodziły swoje święto.Byliśmy więc świadkami odczytania przez Kamila Kurczoka niezwykłych wiadomości z kraju i ze świata, pogodę przedstawiła nam Jagoda Chmurka, a wiadomości sportowe Leopold Babiarz. Tuż po serwisie informacyjnym obejrzeliśmy 1148 odcinek serialu „ Ona i On”. Tuż po rozterkach filmowych publiczność zgromadzona na sali została porwana na specjalny pokaz modnych strojów największego kreatora mody Zdzisława Fircyka. Pokaz wywołał wielka euforię wśród oglądających. Na koniec swoimi umiejętnościami tanecznymi wykazali się: Zygmunt Pierożek z piosenką „Baby, ach te baby” i zespół „AMCIO-LUDKI” w hicie ostatnich miesięcy „Ona tańczy dla mnie” .Występ wszystkim zgromadzonym bardzo się podobał. Tuż po zakończeniu wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni gromkim brawami. A jak to wszystko wyglądało, możecie zobaczyć w naszej szkolnej galerii zdjęć. Zapraszamy!
ZAPROSZENIE
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Nietulisku Dużym serdecznie zapraszają wszystkich rodziców na ,,Wiosenny Dzień Otwartej Szkoły” 22.03.2013 o godzinie 8.00
W programie:- występ artystyczny uczniów klas I-III- wspólne wykonywanie palm i ozdób wielkanocnych
KONKURS WIELKANOCNY W BIBLIOTECE W KUNOWIE
Już po raz kolejny Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kunowie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy zorganizowała KONKURS NA WYKONANIE NAJPIĘKNIEJSZEJ TRADYCYJNEJ PALMY WIELKANOCNEJ. Nasi uczniowie kultywując tradycję wykonali pod kierunkiem pani Justyny Cioch przepiękne palmy, które zostały wysłane na konkurs.
Celem koknkursu jest:
- popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą,
-pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palm w obrzędowości ludowej,
-rozbudzanie inwencji twórczej,
- integracja społeczności lokalnej.
Archiwum Aktualności