Nasza palma coraz ładniejsza
Konkurs Ćmielowskie Korzenie Ponad Czasem Niepoznana Niepojęta
"Niepoznana, niepojęta"- Kobieta tematem konkursu plastycznego w Ćmielowie
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie zorganizowała IV edycję konkursu "Ćmielowskie Korzenie Ponad Czasem"
Tematem tegorocznej edycji była płeć piękna, która na przestrzeni dziejów wielokrotnie udowadniała, że potrafi być delikatna, wrażliwa, a kiedy trzeba silna, pewna siebie i zdeterminowana. Opisywały ją słowa Jana Ignacego Kraszewskiego „Niepoznana, niepojęta. Odmienna i jednakowa. I słaba i nieugięta. Niewolnica i królowa”.
Konkurs, który podsumowano w czwartek 24 marca, odbywał się pod patronatem burmistrz Ćmielowa Joanny Suski i prezesa Fabryki Porcelany AS Adama Spały.
Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć pracę plastyczną przedstawiającą ich wizję kobiety, a następnie przenieść ją na porcelanową figurkę.
Zmagania jak co roku miały dwuetapowy przebieg. 15 marca jury wyłoniło spośród nadesłanych prac 10 najlepszych, których autorzy zostali zaproszeni do udziału w czwartkowych, IV Warsztatach Ceramicznych, by zawalczyć o Puchary Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów. W kategorii projektu II miejsce zdobyła nasza uczennica Zofia Wojtasik.
Laureaci mogli przenieść swoją plastyczną wizję na porcelanową figurkę Sayako, która po wypaleniu podlegała kolejnej ocenie. Zadanie w tym roku było wyjątkowo trudne, bowiem uczniowie musieli stworzyć obraz kobiety zgodnie ze słowami Kraszewskiego „Niepoznanej, niepojętej”, a następnie pomalować prawdziwą figurkę, co również okazało się nie lada wyzwaniem.
Podczas przerwy zgromadzeni goście zostali zaproszeni do zwiedzenia Żywego Muzeum Porcelany AS.
Jury zadecydowało, iż Puchar Prezesa za zajęcie pierwszego miejsca powędruje do Karoliny Szot ze Szkoły Podstawowej w Ćmielowie, Drugie miejsce zdobyła Zofia Wojtasik z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nietulisku Dużym, a trzecią lokatę zajęła praca Iwo Pałki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbludowicach w powiecie buskim.
Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w zmaganiach konkursowych, zostali przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów obdarowani figurkami własnego autorstwa, otrzymali również pamiątkowe albumy i materiały promujące gminę ufundowane przez burmistrz Joannę Suskę oraz dyplomy i nagrody rzeczowe od sponsora.
Sadzenie cebulek
Nowa galeria Sadzenie cebulek została dodana do albumu fotograficznego
Dzień Dinozaura w przedszkolu
Nowa galeria Dzień Dinozaura w przedszkolu została dodana do albumu fotograficznego
Dzień Kolorowej Skarpetki - łączymy się z osobami chorymi na Zespół Downa.
Dzisiaj obchodzimy wyjątkowe święto: Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Dzisiejsze święto obchodzimy z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa od 2005 roku. W 2012 roku patronat nad świętem objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jego pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie.
Data obchodów patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Wiąże się oa również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.
Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Zespół Downa to chromosomalna wada rozwojowa u nowo narodzonych dzieci. Powinna być traktowana nie jako choroba, ale jako część bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa biologicznego. Każdego roku na 750 urodzonych dzieci u jednego rozpoznaje się zespół Downa.
Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 tysięcy osób z trisomią 21.
Cechy charakterystyczne dla osób z zespołem Downa to:
- opóźnienie rozwoju,
- zaburzenia mowy,
- zaburzenia komunikacji,
- wady w budowie ciała,
- niepełnosprawność intelektualna,
- zaburzenie rozwoju funkcji poznawczych.
Pierwszy dzień wiosny - dzień bez plecaka
Pierwszy dzien wiosny zrobiliśmy DNIEM BEZ PLECAKA. To zabawa, w której uczniowie, a czasem też nauczyciele, przychodzą do szkoły jak zwykle, przynosząc ze sobą to co potrzebne na lekcjach, ale nie mogą używać plecaka ani torby. Musza wykazać się inwencją. Nasi uczniowie i nauczyciele nieśmiało podjęłi wyzwanie, efekty zobaczcie na zdęciach. Oczywiście mieliśmy kilku kreatywnych smiałków.
2
Dzień pizzy w zerówce
Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Lubią ją zarówno dorośli jak i dzieci. Nasza zeróweczka również włączyła się w obchody Światowego Dnia Pizzy. Podczas zajęć dzieci poznały krótką historię pizzy, dowiedziały się z którego kraju pochodzi ten smakołyk. Udało nam się zrobić jedynie papierową wersję pizzy ale i tak była wspaniała :) Dziękujemy Rodzicom za ufundowanie pysznej pizzy :)
Goście z Ukrainy
W dniu dzisiejszym do naszej szkoły zawitali goście z Ukrainy - członkowie rodzin, którzy schronili się w naszej okolicy przed wojną w ich kraju. Wspólnie segregowaliśmy i pakowaliśmy dary przyniesione przez uczniów i mieszkańców Nietuliska i towary, które zebraliśmy w sobotę w Lewiatanie. Współpraca układała nam się świetnie, zapakowaliśmy paczki, podpisaliśmy je w języku polskim i ukraińskim. Uczniowie klasy VIII zaprosili kolegów z Ukrainy na spacer po Nietulisku. Przygotowane paczki w piątek wyruszą na Ukrainę.
Jeszcze raz serdeczne dzięki za przyniesione rzeczy i pomoc w pakowaniu. Pamiętajcie, że nasza pomoc nie może być jednorazowa, wojna trwa nadal i ukraińcy potrzebują naszej pomocy.
Zbiórka w Lewiatanie
W sobotę w godz. 8.00-14.00 przedstawicielki Szkolnego Koła Wolontariatu, pod patronatem "Fundacji PSH Lewiatan", kwestowały w sklepie Lewiatan w Pawłowie. Klienci chętnie wsparli naszą akcję. Zebraliśmy prawie 350 kg. żywności i środków higieny osobistej. Dziekujemy za wsparcie.
Świętowaliśmy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole!
W poniedziałek 21 lutego 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
Nasza szkoła również wzięła udział w obchodach tego święta. Uczniowie klas 4-8 realizowali zadania projektowe, których celem było ukazanie bogactwa i piękna języka ojczystego oraz zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o język, którym posługujemy się na co dzień. Uczniowie mogli doświadczyć, że język służy nie tylko do przekazywania informacji, ale obcowanie z nim może być źródłem radości.
Na lekcjach języka polskiego pojawiły się łamigłówki, ciekawostki językowe, rebusy oraz „łamańce językowe". Uczniowie klas 4 – 8 spróbowali swoich sił w wykonaniu zadania typu biegowe dyktando. Wymagało ono od uczestników współpracy w grupie, słuchania innych oraz poprawnego zapisu tekstu. Najlepszymi okazali się uczniowie klasy V – Joanna Chodynka i Adam Gębusia oraz uczennice klasy VIII – Julia Świrta i Zofia Wojtasik.
Wszyscy świetnie się bawili i zgodnie stwierdzili, że język polski jest pięknym językiem.
Międzynarodowe Święto Języka Ojczystego uświadamia nam jak ważna jest troska o język ojczysty. Stanowi on bowiem ogromną wartość, dzięki której możemy wyrazić siebie, opisywać świat, nieustannie tworzyć! Pamiętajmy jednak, że używając prostych, podstawowych słów i zwrotów dziękuję, proszę budujemy pozytywne relacje między ludźmi - nie tylko od święta! Sam profesor Jerzy Bralczyk mówił, że kultura językowa zaczyna się tam, gdzie się zaczyna świadomość językowa, gdy ludzie nie tylko mówią, lecz zastanawiają się także nad tym, jak mówią, gdy zaczynają sprawdzać nieświadome poczucie językowe !
Akcja humanitarna - pomoc Ukrainie
W Związku z zaistniałym nieuzasadnionym, niesprowokowanym atakiem Rosji na niepodległą Ukrainę Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza akcję pomocy humanitarnej. Każdy kto czuje się w obowiązku do okazania wsparcia obywatelom Ukrainy walczącym w tych dniach o wolność swojego kraju gorąco zapraszamy do dołożenia choć drobnego wkładu w naszą akcję humanitarną.Zachęcamy do przekazywania:
- medykamenty,
- środki odkażające,
- bandaże i opatrunki,
- żywność długoterminowa: makarony, ryż, konserwy, zupy instant, czekolada, batony itd.,
- śpiwory,
- koce,
- środki higieny osobistej,
- bielizna dla dzieci i dorosłych,
- pieluchy, w tym pieluchy dla dorosłych,
- ręczniki papierowe,
- mokre chusteczki,
- świece,
- baterie,
- zapalniczki,
- apteczki.
Pamiętajcie, nie mamy wpływu na politykę, jednakże nasi ukraińscy przyjaciele oczekują naszej solidarności. Z góry dziękujemy za waszą hojność i empatię.
Szkolne Koło Wolontariatu.
Dzień eksperymentów w klasie II
23.02.2022 wprowadziliśmy trochę magii do naszej szkoły, aby zgłębić tajemnice nauki. Uczniowie klasy II chcąc zaspokoić ciekawość poznawczą przygotowali wiele interesujących doświadczeń i pokazali „magiczne sztuczki”, których podstawą były zasady nauki. Świat jest pełen pytań, a na niektóre z nich uczniowie znaleźli tego dnia odpowiedź. Poznanie prostych reakcji chemicznych i fizycznych, dających czasami widowiskowe efekty, to był dobrze spędzony czas. Każdy chętny mógł przeprowadzić wybrany eksperyment pod czujnym okiem nauczyciela. Nasi najmłodsi badacze zdobyli solidną porcję wiedzy przez zabawę. Uśmiechy na twarzy twarzach dzieci świadczą, że bawiły się wspaniale.
Zabawa karnawałowa
W poniedziałek 14 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas I-III oraz przedszkolaków. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany.
Zjawiskowo przeprane dzieci w wesołym nastroju wspólnie bawiły się wyśmienicie. Ponieważ tego dnia obchodziliśmy również walentynki nie mogło zabraknąć tradycyjnej już w naszej szkole poczty walentynkowej. Już kilka dni wcześniej każdy mógł przygotować i wysłać swojej sympatii kartkę z wyznaniem lub życzeniami. W czasie przerwy dzieci miały czas na poczęstunek, który przygotowali swoim pociechom w klasach rodzice. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Uczestnicy balu wcielili się w bohaterów znanych bajek i filmów, jednak w tym roku wśród dziewcząt dominowały księżniczki.
Czas zabawy szybko minął i zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swych domów.
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, wychowawcom, Radzie Rodziców, pomagającym rodzicom - serdecznie dziękujemy!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie