• Konkurs Ćmielowskie Korzenie Ponad Czasem Niepoznana Niepojęta

• "Niepoznana, niepojęta"- Kobieta tematem konkursu plastycznego w Ćmielowie

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie zorganizowała IV edycję konkursu "Ćmielowskie Korzenie Ponad Czasem"

Tematem tegorocznej edycji była płeć piękna, która na przestrzeni dziejów wielokrotnie udowadniała, że potrafi być delikatna, wrażliwa, a kiedy trzeba silna, pewna siebie i zdeterminowana. Opisywały ją słowa Jana Ignacego Kraszewskiego „Niepoznana, niepojęta. Odmienna i jednakowa. I słaba i nieugięta. Niewolnica i królowa”.

Konkurs, który podsumowano w czwartek 24 marca, odbywał się pod patronatem burmistrz Ćmielowa Joanny Suski i prezesa Fabryki Porcelany AS Adama Spały.

Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć pracę plastyczną przedstawiającą ich wizję kobiety, a następnie przenieść ją na porcelanową figurkę.

Zmagania jak co roku miały dwuetapowy przebieg. 15 marca jury wyłoniło spośród nadesłanych prac 10 najlepszych, których autorzy zostali zaproszeni do udziału w czwartkowych, IV Warsztatach Ceramicznych, by zawalczyć o Puchary Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów. W kategorii projektu II miejsce zdobyła nasza uczennica Zofia Wojtasik.

Laureaci mogli przenieść swoją plastyczną wizję na porcelanową figurkę Sayako, która po wypaleniu podlegała kolejnej ocenie. Zadanie w tym roku było wyjątkowo trudne, bowiem uczniowie musieli stworzyć obraz kobiety zgodnie ze słowami Kraszewskiego „Niepoznanej, niepojętej”, a następnie pomalować prawdziwą figurkę, co również okazało się nie lada wyzwaniem.

Podczas przerwy zgromadzeni goście zostali zaproszeni do zwiedzenia Żywego Muzeum Porcelany AS.

Jury zadecydowało, iż Puchar Prezesa za zajęcie pierwszego miejsca powędruje do Karoliny Szot ze Szkoły Podstawowej w Ćmielowie, Drugie miejsce zdobyła Zofia Wojtasik z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nietulisku Dużym, a trzecią lokatę zajęła praca Iwo Pałki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbludowicach w powiecie buskim.

Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w zmaganiach konkursowych, zostali przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów obdarowani figurkami własnego autorstwa, otrzymali również pamiątkowe albumy i materiały promujące gminę ufundowane przez burmistrz Joannę Suskę oraz dyplomy i nagrody rzeczowe od sponsora.

• Dzień Kolorowej Skarpetki - łączymy się z osobami chorymi na Zespół Downa.

• Dzisiaj obchodzimy wyjątkowe święto: Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Dzisiejsze święto obchodzimy z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa od 2005 roku. W 2012 roku patronat nad świętem objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jego pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie.

Data obchodów patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Wiąże się oa również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Zespół Downa to chromosomalna wada rozwojowa u nowo narodzonych dzieci. Powinna być traktowana nie jako choroba, ale jako część bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa biologicznego. Każdego roku na 750 urodzonych dzieci u jednego rozpoznaje się zespół Downa.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 tysięcy osób z trisomią 21.

Cechy charakterystyczne dla osób z zespołem Downa to:

• opóźnienie rozwoju,
            • zaburzenia mowy,
            • zaburzenia komunikacji,
            • wady w budowie ciała,
            • niepełnosprawność intelektualna,
            • zaburzenie rozwoju funkcji poznawczych.
        • Pierwszy dzień wiosny - dzień bez plecaka

• Pierwszy dzien wiosny zrobiliśmy DNIEM BEZ PLECAKA. To zabawa, w której uczniowie, a czasem też nauczyciele, przychodzą do szkoły jak zwykle, przynosząc ze sobą to co potrzebne na lekcjach, ale nie mogą używać plecaka ani torby. Musza wykazać się inwencją. Nasi uczniowie i nauczyciele nieśmiało podjęłi wyzwanie, efekty zobaczcie na zdęciach. Oczywiście mieliśmy kilku kreatywnych smiałków.

• Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu

• Nareszcie wiosna!!! :) Przedszkolaki witały dziś wiosnę w barwnym pochodzie po naszej miejscowości :) Dołączyliśmy się również do akcji Światowego Dnia Zespołu Downa.

• Dzień pizzy w zerówce

• Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Lubią ją zarówno dorośli jak i dzieci. Nasza zeróweczka również włączyła się w obchody Światowego Dnia Pizzy. Podczas zajęć dzieci poznały krótką historię pizzy, dowiedziały się z którego kraju pochodzi ten smakołyk. Udało nam się zrobić jedynie papierową wersję pizzy ale i tak była wspaniała :)  Dziękujemy Rodzicom za ufundowanie pysznej pizzy :)

• Goście z Ukrainy

• W dniu dzisiejszym do naszej szkoły zawitali goście z Ukrainy - członkowie rodzin, którzy schronili się w naszej okolicy przed wojną w ich kraju. Wspólnie segregowaliśmy i pakowaliśmy dary przyniesione przez uczniów i mieszkańców Nietuliska i towary, które zebraliśmy w sobotę w Lewiatanie. Współpraca układała nam się świetnie, zapakowaliśmy paczki, podpisaliśmy je w języku polskim i ukraińskim. Uczniowie klasy VIII zaprosili kolegów z Ukrainy na spacer po Nietulisku. Przygotowane paczki w piątek wyruszą na Ukrainę.

Jeszcze raz serdeczne dzięki za przyniesione rzeczy i pomoc w pakowaniu. Pamiętajcie, że nasza pomoc nie może być jednorazowa, wojna trwa nadal i ukraińcy potrzebują naszej pomocy.

• Zbiórka w Lewiatanie

• W sobotę w godz. 8.00-14.00 przedstawicielki Szkolnego Koła Wolontariatu, pod patronatem "Fundacji PSH Lewiatan", kwestowały w sklepie Lewiatan w Pawłowie. Klienci chętnie wsparli naszą akcję. Zebraliśmy prawie 350 kg. żywności i środków higieny osobistej. Dziekujemy za wsparcie.