W skrzynce dla fundacji uzbieraliśmy 180,42 zł. Pieniądze będą przekazane dla Mikołajka. Dziękujemy za dobre serucha.
Konkurs plastyczny "Kartka Świąteczna"
Tuż przed dniem Świętego Mikołaja odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na ,, Kartkę świąteczną z życzeniami”. Organizatorami konkursu byli: Stowarzyszenie WITULIN NAD ŚWIŚLINĄ w Dołach Biskupich, Koło Gospodyń Wiejskich w Dołach Biskupich oraz Młodzieżowa Rada Miejska w Kunowie. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy w Kunowie. W konkursie wzięło udział 170 dzieci i młodzieży z terenu gminy Kunów. Prace przedstawicieli naszej szkoły otrzymali wyróżnienia w kategorii: najmłodszej - Blanka Jakubowska, klasy I-III - Marcelina Wojtasik, klasy IV-VI - Filip Olejarczyk. Gratulujemy.
Andrzejki w zerówce
Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. Obecnie Andrzejki to wspaniała zabawa, dostarczająca wielu emocji. Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość. Wróżyliśmy na różne sposoby, ale czy wróżby się spełnią? hmmm.... 😁😂😂 Pewne jest to, że świetnie się bawiliśmy tego dnia 😁
Lekcja o Argentynie
Dziś mieliśmy nietypową lekcję geografii poprowadzoaną przez podróżnika Mateusza. Tematów było wiele: położenie geograficzne Argentyny, obliczanie skali na glaobusie, kolonizacja Ameryki Południowej, legendy o górach srebra, historia powstania kraju, ciekawostki z życia Argentyńczyków, Polacy w Argentynie, wodospady Iguazu, rośliny i zwierzęta tego rejonu. Tematów wiele, ale przedstawione w ciekawy i żartobliwy sposób zaciekawiły naszą publiczność. Lekcja zakończyła sie nauką tanga argentyńskiego. Początkowo nieśmiało młodziez podchodziła do nauki, ale gorące rytmy muzyki rozkręciły towarzystwo. Bardzo udana lekcja.
Święto Niepodległości w zerówce
Zerówka również świętowała Narodowy Dzień Niepodległości 11 Listopada. Byliśmy pięknie i odświętnie ubrani, rozmawialiśmy o Polsce naszej ojczyźnie, stworzyliśmy piękne flagi. W naszym teatrzyku przedstawiliśmy legendę o Lechu Czechu i Rusie. A wraz z całą szkołą włączyliśmy się do akcji Szkoła do hymnu.
Apel Dyrektora Szkoły!
W związku ze wzrostem zachorowań i zaleceniami sanepidu na terenie szkoły obowiązuje bezwzględne noszenie maseczek przez uczniów i pracowników w częściach wspólnych placówki oraz dezynfekcja rąk. Wszystkich rodziców/prawnych opiekunów obowiązuje zakaz wchodzenia na teren szkoły poza szczególnymi przypadkami (np. kontakt z wychowawcą). Zalecany jest kontakt ze szkołą drogą telefoniczną, mailową lub poprzez dziennik elektroniczny. Wspólnie zdbajmy o zdrowie naszych dzieci.
Urszula Pasternak - dyrektor
Narodowe Święto Niepodległości
W środę, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o symbolicznej godz. 11.11 uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach finału akcji „Szkoła do hymnu”.
Uczniowie mocno zaangażowali się w to wydarzenie, przygotowali flagi, kotyliony oraz odświętnie się ubrali.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu odbyła się uroczystość na którą uczniowie klas V – VIII: Adam Gębusia, Maria i Michał Łukawscy, Zofia Wojtasik przygotowali prezentacje, które wprowadziły nas przez historię zaborów, pierwszą wojnę światową i obwieściły odzyskanie niepodległości, które nastąpiło 11 listopada 1918 r., a więc 103 lata temu. Poprzez ukazanie najistotniejszych informacji o wydarzeniach tamtych czasów przybliżona została tematyka drogi Polaków do niepodległości.
Mimo nieco skromniejszych niż zwykle obchodów Dnia Niepodległości uczniowie mogli poczuć się częścią wspólnoty i w symboliczny sposób okazać swój patriotyzm oraz szacunek wobec Ojczyzny w przeddzień Jej święta.
"Poczuj chemię do fizyki"
Po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole Grupę Zaelektryzowani, która to w zabawny sposób przedstawiła zagadnieniachemiczne i fizyczne. Ciśnienie atmosferyczne, rozszeżalnośc temperaturowa gazów, łatfopalność gazów to zagadnienie które teraz doskonale znamy. Bardzo nam się podobała ta niecodzienna lekcja.
Luminescencja i klocki lego
4 listopada pojechaliśmy na wycieczkę do Kielc. W planie Energetyczne Centrum Nauki i Edukido. Na warsztatch w Energetycznym Centrum Nauki poznaliśmy zjawisko luminescencji - zimnego świecenia – zjawisko emisji fak światlnych przez niektóre ciała wywołane przyczyną inną niż rozgrzanie ich do wysokiej temperatury. Na interaktywnej wystawie mogliśmy uruchamiać różne maszyny pokazujące jak mozna uzyskać energię z różnych źródeł. W Edukido po rozmowie o symbolach narodowych układaliśmy je z klocków lego.
ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie klasy 2 oraz 0 przebrali się za postacie z przeróżnych bajek. Były wspólne zabawy, zagadki i tańce a na koniec bajka z dawnych czasów, która bardzo spodobała się dzieciom ;)
Konkurs o św. Franciszku
3 października podczas mszy odpustowej roztrzygnięty został szkolny konkurs o św. Franciszku z Asyżu, który jest patronem naszej parafii.W kategorii klas starszych I miejsce zdobyli: Marysia i Michał Łukawscy, Asia Chodynka i Zofia Wojtasik. Klasy młodsze: I miejsce Izabela Dwojak, Igor Pocheć, Marcelina Wojtasik i Amelia Serwicka; II miejsce Aleksander Szczałuba-Kowalski, Oliwia Piatek i Radosław Lubieniecki; miejsce III - Jan Krzeszowski i Zofia Zapała.
1
Życie i kultura w średniowieczu
Grupa Artystyczna "Rekonstrukto" przedstawiła pokaz historyczny o tym jak się żyło w średniowieczu. Poznaliśmy obyczaje i kulturę średniowiecza, ekwipunek i uzbrojenie rycerzy i giermków. Zobaczyliśmy jakie kary wymierzano złoczyńcom. Po prostu żywa lekcja historii.
Pozaszkolne sukcesy naszych uczniów.
Uczniowie kl.V Adam Gębusia i Maria Łukawska to pasjonaci pływania. Swoje pozalekcyjne hobby realizują w ramach klubu pływackiego „KSZO”.
Biorą udział w licznych zawodach pływackich zarówno na szczeblu powiatowym, jak i wojewódzkim. Obydwoje, w swoich kategoriach wiekowych, plasują się na wysokich miejscach.
2 października 2021 w zawodach pływackich Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej, Mała Liga, runda 4. Adam zajął 2 miejsce na dystansie 200m stylem grzbietowym, a Marysia zajęła 4 miejsce na dystansie 50m stylem dowolnym. Natomiast w IV Otwartych Mistrzostwach Staszowa (zawody ogólnopolskie), Marysia zajęła 2 miejsce w sztafecie (4x50). 23 października w Busko- Zdroju Adam zajął 1 miejsce w sztafecie (4x50) w stylu dowolnym oraz 4 miejsce na dystansie 50m stylem grzbietowym., a Marysia zajęła 4 miejsce na dystansie 50m stylem klasycznym.
Klaudia Kosmala, uczennica klasy IV, ma niespełna 11 lat i wiele sukcesów szachowych na swoim koncie. Dziewczynka bardzo dużo trenuje, uczęszcza na zajęcia do klubu LUKKS w Nietulisku Dużym, ucząc się z trenerem, rozwiązując zadania szachowe, biorąc udział w turniejach.
Szachy to jej pasja.
Do największych sukcesów młodej szachistki należy:
- II miejsce w X Mistrzostwach Szkół Podstawowych w Szachach Powiatu Ostrowieckiego (grupa do lat 12), które miały miejsce 24 września 2021r., w Kunowie.
- II miejsce na 4. szachownicy w Drużynowych Mistrzostwach Województwa w szachach szybkich na rok 2021 (grupa młodzik). Organizatorem tego konkursu był Świętokrzyski Związek Szachowy.
- III miejsce Indywidualne Mistrzostwa Województwa Juniorów w szachach klasycznych grupa D -10.
Nasza uczennica może się również pochwalić udziałem w I Finale Olimpiady Wojewódzkiej dla dzieci i młodzieży „Świętokrzyskie 2021”.
Klaudia Kosmala, uczennica klasy IV, ma niespełna 11 lat i wiele sukcesów szachowych na swoim koncie. Dziewczynka bardzo dużo trenuje, uczęszcza na zajęcia do klubu LUKKS w Nietulisku Dużym, ucząc się z trenerem, rozwiązując zadania szachowe, biorąc udział w turniejach.
Szachy to jej pasja.
Do największych sukcesów młodej szachistki należy:
- II miejsce w X Mistrzostwach Szkół Podstawowych w Szachach Powiatu Ostrowieckiego (grupa do lat 12), które miały miejsce 24 września 2021r., w Kunowie.
- II miejsce na 4. szachownicy w Drużynowych Mistrzostwach Województwa w szachach szybkich na rok 2021 (grupa młodzik). Organizatorem tego konkursu był Świętokrzyski Związek Szachowy.
- III miejsce Indywidualne Mistrzostwa Województwa Juniorów w szachach klasycznych grupa D -10.
Nasza uczennica może się również pochwalić udziałem w I Finale Olimpiady Wojewódzkiej dla dzieci i młodzieży „Świętokrzyskie 2021”.
Dyscyplina, której uczy się Klaudia wymaga od zawodników niezwykłej precyzji, myślenia, koncentracji, skupienia, a przede wszystkim szybkiej logicznej reakcji w każdym posunięciu, a kolejne ruchy muszą być na szybko kalkulowane i przewidywane do przodu.
Jesteśmy bardzo dumni, że w szeregach uczniów naszej szkoły jest młoda szachistka. Klaudii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów szachowych.
A oto 7 powodów, dlaczego gra w szachy jest genialna (zwłaszcza dla dzieci):
- Poprawia zdolności intelektualne.
- Zwiększa IQ.
- Poprawia umiejętności arytmetyczne.
- Wyostrza zdolności językowe.
- Kształci umiejętności krytycznego myślenia.
- Wspomaga rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych.
- Ma walory terapeutyczne.
Serdecznie gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów i zachęcamy kolejnych uczniów do dzielenia się swoimi osiągnięciami.
Dzień Edukacji Narodowej
Niech Wam nie zbraknie nigdy zdrowia,
niech szkoła w dom się wspólny zmienia!
Praca wychowawcy to praca niełatwa,
bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa.
Kocha ona figle i chętnie się czubi
,lecz stroni od książki, uczyć się nie lubi.
Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić,
aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić,
który gdy dorośnie, dopiero zrozumie,
jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.
Dla wszystkich nauczycieli najlepsze,
najserdeczniejsze,
najcieplejsze życzenia zdrowia,
wyrozumiałości oraz cierpliwości.
W podzięce za zachęcanie do myślenia
tak dobrze i uczciwie, jak tylko to możliwe
spełnienia najskrytszych marzeń życzą
uczniowie naszej szkoły.
Archiwum Aktualności