Dzieci mają naturalną potrzebę odkrywania i zrozumienia świata. Wszystkiego chcą dotknąć, spróbować, sprawdzać teorie. W tym roku wychodzimy naprzeciw wszystkim dociekliwym uczniakom! Rok szkolny 2017/18 obfituje w ciekawe zajęcia dodatkowe. Jednymi z nich są spotkania pod nazwą "Dzień z eksperymentem". Głównym celem zajęć jest zainteresowanie dzieci zachodzącymi zjawiskami w otaczającym świecie, ale przede wszystkim zaspokojenie jednej z podstawowych potrzeb - ciekawości. Dzieciaki podczas zajęć stawiają hipotezy, a następnie je sprawdzają, przeprowadzając proste doświadczenia, eksperymenty oraz dokonując niesamowitych obserwacji. Bo powiedzmy szczerze - kto nie jest ciekawy, jak zareaguje tabletka musująca wrzucona do mieszanki oleju z zabarwioną barwnikiem wodą? My już to sprawdziliśmy. Efekt był oszałamiający, emocji przy tym mnóstwo, a przecież tyle wciąż do sprawdzenia! Uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia, a pozostałych niech zachęcą zdjęcia:)
Mobilna przestrzeń kultury II i wizyta w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
Uczniowie klas V, VI i VII uczestniczyli w finałowym wydarzeniu projektu „Mobilna przestrzeń kultury II” realizowanym wspólnie przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Żydowskim Muzeum Galicja z Krakowa. O godz. 10.00 na Hali Lejniczej wzięliśmy udział w wykładzie „Polin – historia Żydów w Polsce”. Wykład przedstawiał w zarysie najważniejsze aspekty polsko-żydowskiej historii od początków obecności Żydów w Polsce w X wieku, po współczesne odrodzenie społeczności żydowskich. O godz. 11.30 wzięliśmy udzial w warsztatach przybliżających historię polskich Żydów. Uczestnicy podzieleni na grupy pracowali na przygotowanych wcześniej materiałach dotyczących różnych okresów w historii Żydów w Polsce – od średniowiecza do współczesność. Po warsztatach rozpoczęlismy spacer historyczny „Zatarte ślady. Spacer historyczny przez wierzbnickie getto”. Przejście od Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach do Rynku połączone było z narracją historyczną prowadzoną przez dyrektora muzeum dotyczącą likwidacja getta, która miała miejsce 27 października 1942 r. Na zakończenie jako symbol pamięci, złożyliśmy znicze pod tablicą upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia. Wspólnie z uczestnikami modlitwę za zmarłych poprowadził ksiądz dziekan Andrzej Rdzanek z Parafii Św. Trójcy w Starachowicach. W wydarzeniu uczestniczyła także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
Nauczyciel Kraju Ojczystego
Dzisiaj wręczano zaszczytne wyróżnienie "Nauczyciel Kraju Ojczystego" kolejnej grupie wspaniałych nauczycieli i wychowawców. Do dotychczas wyróżnionych 216 osób dołączyły 23 osoby. Laureaci spotkali się w historycznym gmachu wybudowanym pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku dla Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, który szczęśliwie ocalał po II wojnie światowej i dzisiaj mieści się w nim Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wyróżnienia Zarządu Głównego PTTK i list gratulacyjny od Ministerstwa Edukacji Narodowej wręczali dyrektor Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego MEN, Joanna Wilewska, oraz wiceprezes Zarządu Głównego PTTK, Roman Bargieł. Sylwetki wyróżnionych osób przedstawiał Paweł Zań, członek Zarządu Głównego PTTK. W gronie osób wyróżnionych znalazła się Aneta Tokarska-Wojtasik, nauczyciel przyrody, geografi i opiekun Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego "Staśki"
Jesienny Bal w Zerówce
„Tańcowała jesień w lesie zamaszyście,
Żółte, rude i brązowe z drzew zrywała liście
Tańcowała jesień, kolorowa jesień….”
W piękny, słoneczny, jesienny dzień- 20.października- odbył się w zerówce Bal Jesienny, na który przybyły dzieci wraz z rodzicami. Każdy z uczestników ubrany był w barwy jesieni. Czas mijał w tym dniu bardzo szybko i radośnie. Były wspólne tańce przy melodiach jesiennych, konkursy, zagadki, zabawy z chustą animacyjną. Po zabawach był czas na chwilę odpoczynku i zdrowy poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na koniec dzieci wraz z rodzicami wykonały pracę plastyczną pt. „Jesienne drzewo” oraz mogły się wspólnie z dorosłymi pobawić przedszkolnymi zabawkami.
Ekokreatywni- zajęcia z upcyclingu
Czy śmieci są przydane? Owszem, tak!!! Doskonałym tego przykładem są dzieła dzieci uczestniczących w zajęciach,, Ekokreatywni” prowadzonych przez panią Karolinę Nowak- Garbacką. Aż trudno sobie wyobrazić, na ile sposobów można wykorzystać zużyte plastikowe butelki, kubeczki po jogurtach, tekturowe pudełka czy stare gazety. Dzieci uczą się, jak w twórczy sposób nadać drugie życie przedmiotom, które mamy na co dzień w domu, a które normalnie trafiłyby do kosza. Śmieci są jedną z niewielu rzeczy, których ludzie produkują najwięcej .Warto więc zwrócić już od najmłodszych lat wzrok dzieci na coś, co staje się globalnym problemem. ,,Ekokreatywni” to forma zajęć, na których przetwarzamy odpady w rzeczy nowe i często zaskakujące. Zajęcia, nie tylko rozwijają zdolności twórcze i manualne, ale również przybliżają zagadnienia związane z ochroną środowiska. Pracując z różnego rodzaju materiałem naturalnym, a także materiałami plastycznymi, pobudzamy wyobraźnię, rozwijamy i uczymy, a przede wszystkim się bawimy. Podczas warsztatów powstają ekologiczne zabawki, dekoracje, przedmioty użytkowe, skarbonki, pojazdy, garaże dla samochodów oraz wiele innych ciekawych rzeczy. Do ich tworzenia wykorzystujemy nietypowe materiały budowlane tj.: tektury, opakowania po jajkach, pudełka po lodach, skrawki styropianu, puszki, korki, słomki, patyczki, rolki po papierze i wiele innych. Mamy nadzieję, że dzieci przekonają się, że do zabawy nie są konieczne nowe zabawki, których wyprodukowanie wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska. Dlatego, wykorzystując dużą aktywność artystyczną dzieci, ich ogromną wyobraźnię i chęć kreowania, prowadzone zajęcia z upcyclingu stanowić będzie krok nie tylko ku kształtowaniu postaw ekologicznych, ale także oszczędności i gospodarności.
Pieczony Ziemniak i Kiełbaska
Klasa VI w swoim ogródku klasowym uprawiała między innymi ziemniaki. Wyhodowali wspaniałe warzywa, ale po wykopkach zrodziło się pytanie: co z nich zrobić? Pomysłów było wiele - puree, kopytka, frytki. Jednak wygrała propozycja upieczenia ziemniaków w ognisku. I tak od słowa do słowa zorganizowaliśmy szkolne Święto Pieczonego Kartofla! Do świętowania dołączyła kiełbasa. Od rana kartofle piekły się w popiole, kiełbaski piekliśmy później. Wybrudzeni popiołem delektowaliśmy się smakiem ziemniaków i piękną, jesienną pogodą.
Balonografia
Omawianie lektur wcale nie musi byc nudne! O tym przekonali się uczniowie klasy IV, którzy mieli mozliwość uczestniczenia w niecodziennej lekcji języka polskiego - balaonografii. Czwartoklasiści w trakcie opowiadania o lekturze "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy sami mogli poczuć się jak uczniowie niezwykłej szkoły Ambrożego Kleksa. Pierwszym punktem lekcji było przypomnienie zasad pisowni wyrazów małą i wielką literą. Następnie przypomnieliśmy sobie jak wyglądała lekcja geografii w akademii pana Kleksa. Po odczytaniu fragmentu książki Brzechwy sami tworzyliśmy na balonach nasze "globusy" przedstawiające kontury kontynentów, oceany, morza, państwa czy miasta. Było mnóstwo pozytywnej radości i śmiechu. Po zakończeniu naszych prac wyszliśmy na dwór, gdzie na szkolnym boisku bawiliśmy się wykrzykując różne nazwy geograficzne. To była naprawdę niezwykła lekcja!
Akcja "Bezpieczne Pierwszaki"
W dniu 17.10.2017 r. uczniowie klasy I uczestniczyli w akcji „Bezpieczne Pierwszaki”, której organizatorem był KRUS. Prowadzący przygotowali dla uczniów film pod tytułem ’’W Krusikowie’’. Jego głównymi bohaterami byli pszczółka Kruszynka i bączek Okruszek, którzy zapoznali dzieci z pracami rolniczymi i czynnościami szczególnie dla nich niebezpiecznymi. Zwracali oni również uwagę na szkodliwość środków chemicznych i przyczyny wypadków w gospodarstwie. Uświadamiali, że zwierzęta zagrodowe mogą być bardzo niebezpieczne, gdy są rozdrażnione lub zmęczone. Po obejrzeniu filmu prowadzący zadawali dzieciom pytania jak w ich gospodarstwach prowadzone są prace rolnicze, czy dzieci są bezpieczne oraz jakich zasad należy przestrzegać aby uniknąć zagrożeń?. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali film i bardzo chętnie odpowiadali na pytania. Drugą część spotkania stanowiła pogadanka, dotycząca bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze. Zarówno w pierwszej jak i drugiej części uczniowie wykazali się dużą wiedzą i świadomością. Na zakończenie spotkania wszyscy pierwszoklasiści za aktywny udział otrzymali od organizatorów nagrody i zrobili sobie wspólne zdjęcie. Bardzo dziękujemy za to edukacyjne spotkanie i troskę o bezpieczeństwo naszych uczniów.
Bicie rekordu w Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej
16 października 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w próbie pobicia rekordu wielości osób wykonujących jednocześnie resuscytację krążeniowo - oddechową. Całość organizowała i nadzorowała Harcerska Grupa Ratownicza Satrachowice z Panem Tomaszem Łebkiem na czele. Półgodzinna praca z fantomem przyniosła wynik w postaci doskonalenia umiejętności resuscytacji, pewności siebie w udzielaniu pierwszej pomocy , a przede wszystkim solidarności międzyludzkiej. Włączyliśmy się w ten sposób w akcję ogólnopolską, której celem jest wpis do księgi Guinnessa tego prospołecznego działania.
Dzień Edukacji Narodowej
Przypadający w tym roku w sobotę Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole obchodzony był 16 października 2017 roku. Z tej okazji uczeniowie klas V-VII przygotowali pod kierunkiem pani Katarzyny Graczak i pani Karoliny Nowak - Garbackiej uroczysty występ dla wszystkich pracowników naszej placówki. Jak zawsze podczas prezentowanych humorystycznych scenek z życia szkoły mogliśmy śmiać się do łez. Występ starszaków wzbudził wśród publiczności olbrzymi aplauz. Oglądający skecze z zachwytem obserwowali aktorskie zmagania młodych ludzi. Po zakończonym występie oklaskom nie było końca! Wszystkim Pracownikom oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najlepsze życzenia i dedykujemy słowa Janusza Korczaka: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, Niech ta sentencja przyświeca Wam w Dniu Waszego Święta! Z tej okazji życzymy Państwu pasji zawodowej, która niech sprawi, że z przyjemnością będą Państwo przekraczać szkolne progi. Niech nauczanie będzie dla Was przyjemnością, a osiągnięcia uczniów źródłem satysfakcji i radości.
Pasowanie na Pierwszaka
Dnia 13 października 2017r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na uczniów klasy I. Pierwszą część stanowił występ artystyczny pierwszaków wraz z powitaniem przez ucznia kl.III Michała Łukawskiego. Drugą część stanowiło długo wyczekiwane pasowanie na ucznia przez p.Dyrektor Urszulę Pasternak. Po ciekawym występie artystycznym i wspaniałej grze aktorskiej, uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Na koniec uczniowie wraz z rodzicami, panią Dyrektor i wychowawcą udali się na wspólny poczęstunek. To był dzień pełen wrażeń dla uczniów kl.I jak i dla ich rodziców, którzy"pękali"z dumy, że ich NAJWIĘKSZY skarb jest uczniem.
Rajd Śladami Stanisława Jeżewskiego
I wreszcie się udało - pogoda dopisała i mieliśmy nawet słoneczną pogodę na kolejnym rajdzie. Tym razem wędrowaliśmy z Pawłowa do Grzegorzowic szlakiem niebieskim. Widoki mieliśmy przepiękne na zalew "Wióry" i na wyzłacające się drzewa. Choć nie było nas zbyt dużo to bardzo miło spędziliśmy tę sobotę. Za wytrwałość w wędrowaniu Nawojka i Zosia Wojtasik odebrały kolejne odzanki. Nasz najmłodszy rajdowicz Marcelinka otrzymała swoją pierwszą odzankę Siedmiomilowe Buty i Dziecięcą Odznakę Turystyczną.
Kampania "BOHATERON-włącz historię"
2 października uczniowie kl. IV - VII naszej szkoły wzięli udział w tegorocznej II edycji kampanii "BOHATERON-włącz historię'', która ma na celu upamiętnienie oraz uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Powstańcy, którzy nadal są wśród nas, zasługują na szacunek oraz podziękowanie za patriotyczną postawę i podjęty trud obrony Ojczyzny. Projekt ten to nie tylko podziękowanie i pokazanie, że pamiętamy o historii i bohaterach własnego kraju, ale i możliwość poszerzenia wiedzy o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach. Nasze kartki zostaną przekazane Powstańcom za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, a słowa wypisane na pocztówkach przez naszych uczniów są dowodem na to, że młode pokolenie pamięta o bohaterach naszej polskiej historii.
VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
29 września 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, w którą zaangażowało się aż 3 885 szkół. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje. Hasło tej akcji brzmi ,,Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Przez cały tydzień uczniowie mieli okazję utrwalić tabliczkę mnożenia dzięki plakatom zamieszczonym na terenie szkoły oraz w trakcie gier i zabaw ,,Hasło dnia”, ,,Marmur”, ,,Matematyczne spacery”.
W dniu Święta Tabliczki Mnożenia w naszej szkole przeprowadzone zostały przez Egzaminatorów MT egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych. W składzie Komisji Egzaminacyjnej byli uczniowie klasy III – Chrzanowska Paulina, Herta Zbigniew, Łukawski Michał, Mikos Andrzej, Stępień Judyta. Asystowała nam wychowawczyni klasy III – pani Karolina Nowak – Garbacka. Uczniowie klas IV- VII losowali zestawy i w ciągu 3 minut musieli prawidłowo odpowiedzieć na 5 pytań. Każda osoba, która zdała pomyślnie egzamin otrzymała imienny certyfikat, odznakę "Eksperta Tabliczki Mnożenia".
Akcja była udana, sprawiła wiele radości uczniom oraz dorosłym, którzy odważyli się i zdobyli tytuł MT EXPERT. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom, którzy włączyli się w organizację tego dnia!
Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwała nauczycielka matematyki p. Beata Dębska.
VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Szanowni Rodzice,
nasza szkoła uczestniczy w akcji VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 29 września 2017 r. pod hasłem:
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Program:
25-28.09.2017. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.
6·?=54
24:?=8
?:7=6
56=7·?
63:7=?
29.09.2017. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
* Uczeń wybiera los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia.
* Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł
Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).* W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin jest niezdany. Egzamin można powtórzyć po 1 godzinie.
Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!
Więcej informacji: www.wmtday.org.
Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!
Dzień Języków Obcych
Dnia 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Święto to ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, a przyświeca mu idea wielojęzyczności i wielokulturowości. Z tej okazji w całej Europie organizowane są różnorodne wydarzenia. Także w naszej szkole nauczyciele języków obcych zaplanowali różnorodne gry, zabawy edukacyjne i konkursy. Było mnóstwo śmiechu, pozytywnej rywalizacji i fantastycznych emocji. Chętni uczniowie brali udział w konkursie na najbardziej twórczo wykonaną flagę Niemiec lub Wielkiej Brytanii. Zwycięską pracę wykonała Marysia Łukawska z klasy I. Flaga Niemiec była naprawdę "smaczna", gdyż Marysia wykonała ją z warzyw i owoców, które kolorystycznie pasują do barw flagi niemieckiej. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
„Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować”
Lubisz czytać? Czytasz, bo chcesz, a nie dlatego, że musisz?
Interesujesz się tym, co się dzieje dookoła Ciebie? Poszukujesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? Witaj w klubie!
Już we wrześniu rusza w naszej szkole Dyskusyjny Klub Edukacyjny. To spotkania w ramach ogólnopolskiej kampanii Ja czytam! Podczas comiesięcznych spotkań będziemy czytać, oglądać ciekawe i mądre filmy, a później rozmawiać, dyskutować, dzielić się wrażeniami. A wszystko to w miłej atmosferze i smacznym, co nieco
Jeśli więc bliskie są Ci problemy młodych ludzi, chcesz podyskutować o przyjaźni, miłości, różnicach, poczuciu bezpieczeństwa, barierach, przyjdź na najbliższe spotkanie 30 września o 13.40. Wszelkich informacji udziela pani Katarzyna Graczak.
Pamiętajcie! CZYTANIE ŁĄCZY!
Archiwum Aktualności