DLACZEGO AKURAT KROPKA? PONIEWAŻ WŁAŚNIE OD NIEJ WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO.
Podczas lekcji plastyki mała Vashti uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farby tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”. Poirytowana i zniecierpliwiona Vashti postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy, zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Zaskoczona pomyślała, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Szczęśliwa i dumna otworzyła pudełko z farbkami i zaczęła swoją przygodę z malowaniem. Vashti uwierzyła w siebie, pomogła odnaleźć talent swojemu przyjacielowi, a dzięki zaangażowaniu wspaniałych, kreatywnych nauczycieli czytających jej historię nadal pomaga dzieciom na całym świecie.
15 WRZEŚNIA 2003 roku trafiła do rąk amerykańskich czytelników książeczka „The Dot” – napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa. Ta niepozorna, napisana oszczędnym językiem historia Vashti – dziewczynki, która nie wierzy w własne możliwości – porusza serca nauczycieli, którzy czytają ją swoim uczniom i rozmawiają o talentach, drzemiących w każdym z nas. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, wydana alfabetem Braille’a i stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day). Historia Dnia Kropki sięga roku 2009, kiedy to nauczyciel muzyki z Iowa Terry Shay zaproponował zaprzyjaźnionym szkołom i nauczycielom by przeczytać książkę, wspólnie bawić się i tworzyć na początku roku szkolnego – 15 września. I tak już od 8 lat w ramach International Dot Day uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.
W obchody Dnia Kropki 2017 zaangażowanych było ponad 8 milionów uczestników z 168 krajów – nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców i dzieci, w tym również uczniów oraz grono pedagogiczne naszej szkoły.
Udział szkoły w tym globalnym wydarzeniu był doskonałą okazją do odkrywania uczniowskich talentów oraz do rozbudzania kreatywności. Zewnętrznym symbolem obchodu tego dnia były kropki, które królowały na ubraniach i innych częściach garderoby dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów. Ci, którzy nie znaleźli ich w swoich szafach ozdobili swoje koszulki w samodzielnie wykonane kropeczki i kółeczka.
Obchody Dnia Kropki zaczęły się od przeczytania i obejrzenia historii małej Vashti, Nie mogło oczywiście zabraknąć zajęć plastycznych inspirowanych kropką. Uczniowie przygotowywali prace wykorzystując różne techniki. Młodsi uczniowie tworzyli obrazy przy użyciu folii bąbelkowej oraz farb plakatowych, śpiewali piosenki o kropkach, rozwiązywali ,,kropkowe’’ zadania matematyczne. Dzieci chętnie wykonywały sobie zdjęcia w ,,fotobudce”, której motywem przewodnim były oczywiście elementy w kropki.
Młodzież naszej szkoły natomiast malowała obraz kredą w wielkim formacie, ponieważ ich ,,płótnem” było boisko szkolne. Chłopcom oczywiście z kropką kojarzy się piłka, więc rozegrali mecz. Starsi uczniowie na lekcji języka polskiego pracowali z tekstem pt ,,Niezwykłe miejsca” , a ich zadaniem do wykonania w domu było napisanie dalszego ciągu opowiadania.
Wszyscy świetnie się bawili! Zorganizowaliśmy taki dzień po raz pierwszy, ale już wiemy, że nie ostatni. Czekamy na Dzień Kropki 2018 z niecierpliwością, by móc znów odkrywać drzemiące w nas talenty