Czy śmieci są przydane? Owszem, tak!!! Doskonałym tego przykładem są dzieła dzieci uczestniczących w zajęciach,, Ekokreatywni” prowadzonych przez panią Karolinę Nowak- Garbacką. Aż trudno sobie wyobrazić, na ile sposobów można wykorzystać zużyte plastikowe butelki, kubeczki po jogurtach, tekturowe pudełka czy stare gazety. Dzieci uczą się, jak w twórczy sposób nadać drugie życie przedmiotom, które mamy na co dzień w domu, a które normalnie trafiłyby do kosza. Śmieci są jedną z niewielu rzeczy, których ludzie produkują najwięcej .Warto więc zwrócić już od najmłodszych lat wzrok dzieci na coś, co staje się globalnym problemem. ,,Ekokreatywni” to forma zajęć, na których przetwarzamy odpady w rzeczy nowe i często zaskakujące. Zajęcia, nie tylko rozwijają zdolności twórcze i manualne, ale również przybliżają zagadnienia związane z ochroną środowiska. Pracując z różnego rodzaju materiałem naturalnym, a także materiałami plastycznymi, pobudzamy wyobraźnię, rozwijamy i uczymy, a przede wszystkim się bawimy. Podczas warsztatów powstają ekologiczne zabawki, dekoracje, przedmioty użytkowe, skarbonki, pojazdy, garaże dla samochodów oraz wiele innych ciekawych rzeczy. Do ich tworzenia wykorzystujemy nietypowe materiały budowlane tj.: tektury, opakowania po jajkach, pudełka po lodach, skrawki styropianu, puszki, korki, słomki, patyczki, rolki po papierze i wiele innych. Mamy nadzieję, że dzieci przekonają się, że do zabawy nie są konieczne nowe zabawki, których wyprodukowanie wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska. Dlatego, wykorzystując dużą aktywność artystyczną dzieci, ich ogromną wyobraźnię i chęć kreowania, prowadzone zajęcia z upcyclingu stanowić będzie krok nie tylko ku kształtowaniu postaw ekologicznych, ale także oszczędności i gospodarności.
Pieczony Ziemniak i Kiełbaska
Klasa VI w swoim ogródku klasowym uprawiała między innymi ziemniaki. Wyhodowali wspaniałe warzywa, ale po wykopkach zrodziło się pytanie: co z nich zrobić? Pomysłów było wiele - puree, kopytka, frytki. Jednak wygrała propozycja upieczenia ziemniaków w ognisku. I tak od słowa do słowa zorganizowaliśmy szkolne Święto Pieczonego Kartofla! Do świętowania dołączyła kiełbasa. Od rana kartofle piekły się w popiole, kiełbaski piekliśmy później. Wybrudzeni popiołem delektowaliśmy się smakiem ziemniaków i piękną, jesienną pogodą.
Balonografia
Omawianie lektur wcale nie musi byc nudne! O tym przekonali się uczniowie klasy IV, którzy mieli mozliwość uczestniczenia w niecodziennej lekcji języka polskiego - balaonografii. Czwartoklasiści w trakcie opowiadania o lekturze "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy sami mogli poczuć się jak uczniowie niezwykłej szkoły Ambrożego Kleksa. Pierwszym punktem lekcji było przypomnienie zasad pisowni wyrazów małą i wielką literą. Następnie przypomnieliśmy sobie jak wyglądała lekcja geografii w akademii pana Kleksa. Po odczytaniu fragmentu książki Brzechwy sami tworzyliśmy na balonach nasze "globusy" przedstawiające kontury kontynentów, oceany, morza, państwa czy miasta. Było mnóstwo pozytywnej radości i śmiechu. Po zakończeniu naszych prac wyszliśmy na dwór, gdzie na szkolnym boisku bawiliśmy się wykrzykując różne nazwy geograficzne. To była naprawdę niezwykła lekcja!
Akcja "Bezpieczne Pierwszaki"
W dniu 17.10.2017 r. uczniowie klasy I uczestniczyli w akcji „Bezpieczne Pierwszaki”, której organizatorem był KRUS. Prowadzący przygotowali dla uczniów film pod tytułem ’’W Krusikowie’’. Jego głównymi bohaterami byli pszczółka Kruszynka i bączek Okruszek, którzy zapoznali dzieci z pracami rolniczymi i czynnościami szczególnie dla nich niebezpiecznymi. Zwracali oni również uwagę na szkodliwość środków chemicznych i przyczyny wypadków w gospodarstwie. Uświadamiali, że zwierzęta zagrodowe mogą być bardzo niebezpieczne, gdy są rozdrażnione lub zmęczone. Po obejrzeniu filmu prowadzący zadawali dzieciom pytania jak w ich gospodarstwach prowadzone są prace rolnicze, czy dzieci są bezpieczne oraz jakich zasad należy przestrzegać aby uniknąć zagrożeń?. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali film i bardzo chętnie odpowiadali na pytania. Drugą część spotkania stanowiła pogadanka, dotycząca bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze. Zarówno w pierwszej jak i drugiej części uczniowie wykazali się dużą wiedzą i świadomością. Na zakończenie spotkania wszyscy pierwszoklasiści za aktywny udział otrzymali od organizatorów nagrody i zrobili sobie wspólne zdjęcie. Bardzo dziękujemy za to edukacyjne spotkanie i troskę o bezpieczeństwo naszych uczniów.
Bicie rekordu w Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej
16 października 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w próbie pobicia rekordu wielości osób wykonujących jednocześnie resuscytację krążeniowo - oddechową. Całość organizowała i nadzorowała Harcerska Grupa Ratownicza Satrachowice z Panem Tomaszem Łebkiem na czele. Półgodzinna praca z fantomem przyniosła wynik w postaci doskonalenia umiejętności resuscytacji, pewności siebie w udzielaniu pierwszej pomocy , a przede wszystkim solidarności międzyludzkiej. Włączyliśmy się w ten sposób w akcję ogólnopolską, której celem jest wpis do księgi Guinnessa tego prospołecznego działania.
Dzień Edukacji Narodowej
Przypadający w tym roku w sobotę Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole obchodzony był 16 października 2017 roku. Z tej okazji uczeniowie klas V-VII przygotowali pod kierunkiem pani Katarzyny Graczak i pani Karoliny Nowak - Garbackiej uroczysty występ dla wszystkich pracowników naszej placówki. Jak zawsze podczas prezentowanych humorystycznych scenek z życia szkoły mogliśmy śmiać się do łez. Występ starszaków wzbudził wśród publiczności olbrzymi aplauz. Oglądający skecze z zachwytem obserwowali aktorskie zmagania młodych ludzi. Po zakończonym występie oklaskom nie było końca! Wszystkim Pracownikom oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najlepsze życzenia i dedykujemy słowa Janusza Korczaka: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, Niech ta sentencja przyświeca Wam w Dniu Waszego Święta! Z tej okazji życzymy Państwu pasji zawodowej, która niech sprawi, że z przyjemnością będą Państwo przekraczać szkolne progi. Niech nauczanie będzie dla Was przyjemnością, a osiągnięcia uczniów źródłem satysfakcji i radości.
Pasowanie na Pierwszaka
Dnia 13 października 2017r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na uczniów klasy I. Pierwszą część stanowił występ artystyczny pierwszaków wraz z powitaniem przez ucznia kl.III Michała Łukawskiego. Drugą część stanowiło długo wyczekiwane pasowanie na ucznia przez p.Dyrektor Urszulę Pasternak. Po ciekawym występie artystycznym i wspaniałej grze aktorskiej, uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Na koniec uczniowie wraz z rodzicami, panią Dyrektor i wychowawcą udali się na wspólny poczęstunek. To był dzień pełen wrażeń dla uczniów kl.I jak i dla ich rodziców, którzy"pękali"z dumy, że ich NAJWIĘKSZY skarb jest uczniem.
Rajd Śladami Stanisława Jeżewskiego
I wreszcie się udało - pogoda dopisała i mieliśmy nawet słoneczną pogodę na kolejnym rajdzie. Tym razem wędrowaliśmy z Pawłowa do Grzegorzowic szlakiem niebieskim. Widoki mieliśmy przepiękne na zalew "Wióry" i na wyzłacające się drzewa. Choć nie było nas zbyt dużo to bardzo miło spędziliśmy tę sobotę. Za wytrwałość w wędrowaniu Nawojka i Zosia Wojtasik odebrały kolejne odzanki. Nasz najmłodszy rajdowicz Marcelinka otrzymała swoją pierwszą odzankę Siedmiomilowe Buty i Dziecięcą Odznakę Turystyczną.
Kampania "BOHATERON-włącz historię"
2 października uczniowie kl. IV - VII naszej szkoły wzięli udział w tegorocznej II edycji kampanii "BOHATERON-włącz historię'', która ma na celu upamiętnienie oraz uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Powstańcy, którzy nadal są wśród nas, zasługują na szacunek oraz podziękowanie za patriotyczną postawę i podjęty trud obrony Ojczyzny. Projekt ten to nie tylko podziękowanie i pokazanie, że pamiętamy o historii i bohaterach własnego kraju, ale i możliwość poszerzenia wiedzy o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach. Nasze kartki zostaną przekazane Powstańcom za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, a słowa wypisane na pocztówkach przez naszych uczniów są dowodem na to, że młode pokolenie pamięta o bohaterach naszej polskiej historii.
VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
29 września 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, w którą zaangażowało się aż 3 885 szkół. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje. Hasło tej akcji brzmi ,,Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Przez cały tydzień uczniowie mieli okazję utrwalić tabliczkę mnożenia dzięki plakatom zamieszczonym na terenie szkoły oraz w trakcie gier i zabaw ,,Hasło dnia”, ,,Marmur”, ,,Matematyczne spacery”.
W dniu Święta Tabliczki Mnożenia w naszej szkole przeprowadzone zostały przez Egzaminatorów MT egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych. W składzie Komisji Egzaminacyjnej byli uczniowie klasy III – Chrzanowska Paulina, Herta Zbigniew, Łukawski Michał, Mikos Andrzej, Stępień Judyta. Asystowała nam wychowawczyni klasy III – pani Karolina Nowak – Garbacka. Uczniowie klas IV- VII losowali zestawy i w ciągu 3 minut musieli prawidłowo odpowiedzieć na 5 pytań. Każda osoba, która zdała pomyślnie egzamin otrzymała imienny certyfikat, odznakę "Eksperta Tabliczki Mnożenia".
Akcja była udana, sprawiła wiele radości uczniom oraz dorosłym, którzy odważyli się i zdobyli tytuł MT EXPERT. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom, którzy włączyli się w organizację tego dnia!
Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwała nauczycielka matematyki p. Beata Dębska.
VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Szanowni Rodzice,
nasza szkoła uczestniczy w akcji VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 29 września 2017 r. pod hasłem:
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Program:
25-28.09.2017. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.
6·?=54
24:?=8
?:7=6
56=7·?
63:7=?
29.09.2017. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
* Uczeń wybiera los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia.
* Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł
Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).* W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin jest niezdany. Egzamin można powtórzyć po 1 godzinie.
Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!
Więcej informacji: www.wmtday.org.
Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!
Dzień Języków Obcych
Dnia 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Święto to ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, a przyświeca mu idea wielojęzyczności i wielokulturowości. Z tej okazji w całej Europie organizowane są różnorodne wydarzenia. Także w naszej szkole nauczyciele języków obcych zaplanowali różnorodne gry, zabawy edukacyjne i konkursy. Było mnóstwo śmiechu, pozytywnej rywalizacji i fantastycznych emocji. Chętni uczniowie brali udział w konkursie na najbardziej twórczo wykonaną flagę Niemiec lub Wielkiej Brytanii. Zwycięską pracę wykonała Marysia Łukawska z klasy I. Flaga Niemiec była naprawdę "smaczna", gdyż Marysia wykonała ją z warzyw i owoców, które kolorystycznie pasują do barw flagi niemieckiej. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
„Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować”
Lubisz czytać? Czytasz, bo chcesz, a nie dlatego, że musisz?
Interesujesz się tym, co się dzieje dookoła Ciebie? Poszukujesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? Witaj w klubie!
Już we wrześniu rusza w naszej szkole Dyskusyjny Klub Edukacyjny. To spotkania w ramach ogólnopolskiej kampanii Ja czytam! Podczas comiesięcznych spotkań będziemy czytać, oglądać ciekawe i mądre filmy, a później rozmawiać, dyskutować, dzielić się wrażeniami. A wszystko to w miłej atmosferze i smacznym, co nieco
Jeśli więc bliskie są Ci problemy młodych ludzi, chcesz podyskutować o przyjaźni, miłości, różnicach, poczuciu bezpieczeństwa, barierach, przyjdź na najbliższe spotkanie 30 września o 13.40. Wszelkich informacji udziela pani Katarzyna Graczak.
Pamiętajcie! CZYTANIE ŁĄCZY!
Przedszkolny MASTERCHEF
Z myślą o jarzynowych witaminkach grupa 3-4 latków na zajęciach z Przedszkolnego Masterchefa postanowiła zrobić pyszna sałatkę jarzynowa.Dzieci nie mogły doczekać się krojenia swoich warzyw. Zanim jednak to nastąpiło musiały się odpowiednio przygotować. Najpierw umyły ręce, podwinęły rękawy i założyły fartuszki. Pani przypomniała jeszcze o konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem. Krojenie warzyw nie sprawiło im żadnych trudności, pokroiły je naprawdę fachowo (drobno). Gdy warzywa były już pokrojone, a sałatka doprawiona, mali kucharze na zmianę ją mieszali tak, żeby wszystkie składniki dokładnie się połączyły. Sałatka była naprawdę bardzo smaczna. Mogli przekonać się o tym nie tylko jej wykonawcy, ale także pracownicy przedszkola i szkoły, którzy zostali nią poczęstowani.
ŚWIĘTOKRZYSKI RAJD PIELGRZYMKOWY
23 września wystartował XVII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. Pogoda przez ostatnie dni nas nie rozpieszczała,prognozy były niesprzyjające wędrówce, ale mimo to na trasy rajdu stawiło się 3110 uczestników. Do tej statystyki dołóżyliśmy skromne 7 osób reprezentujących naszą szkołę (Nawojka Wojtasik, Natalia Głodowicz, Karolina Jeleńska, Krzysztofa Herta, Zofia Wojtasik i nasz rodzynek Macjej Nowak, pod opieką Anety Tokarskiej Wojtasik). Wbrew wszystkim prognozom można powiedzieć, że pogoda na rajdzie była wyśmienita, prawie wcale nie padało. Szlismy trasą "Modrzewiową" z Grzegorzowic przez Nową Słupię na Święty Krzyż. Na błoniach Świętokrzyskich uczestniczyliśmy we mszy świętej celebrowanej przez biskupów diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej.Podczas tego rajdu bujaliśmy w obłokach, ponieważ szczyt Świętego Krzyża spowity był w obłoku.
XI WOJEWÓDZKIE MŁODZIEŻOWE ZAWODY RATOWNICZE W STARACHOWICACH
Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze, które w tym roku miały swoją XI edycję, to wyjątkowy sposób nauki pierwszej pomocy poprzez rywalizację sportową.
Na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego "Lubianka" w Starachowicach już po raz 11 grupy ratownicze z naszego regionu rywalizowały w udzielaniu pierwszej pomocy. To wyjątkowe zawody, przygotowane przez Harcerską Grupę Ratowniczą oraz starachowicki hufiec ZHP przy wsparciu Powiatu Starachowickiego. Wyjątkowość tego przedsięwzięcia polega na tym, że uczestnicy sprawdzają się w praktyce, a nie tylko w teorii i do tego w bardzo realnie odegranych scenkach zagrożenia. Uczestnicy zmierzyli się z krwotokiem z nosa, resuscytacją krążeniowo oddechową osoby dorosłej i dziecka, omdleniem, porażeniem prąbem. Na trasie zawodów uczestnicy napotkali ponadto wypadek samochodowy i chłopca który przycią sobie rękę w bagażniku. Nie dość, że uczestnicy mogli poczuć się jak na miejscu prawdziwego wypadku, to jeszcze okoliczności działały na wyobraźnię i przestrzegały przed niewłaściwym zachowaniem. Najwięcej trudności przysporzył przypoadek zranienia śrubokrętem, który był ukryty pod osobą poszkodowaną.
Przy każdym punkcie, w którym zainscenizowane było inne zagrożenie, obecni byli sędziowie, którzy oceniali pracę grup. Punktowali nie tylko fachowe udzielenie pierwszej pomocy, ale także reakcję uczestników od rozpoczęcia działań, czy też rozmowę z dyspozytorem pogotowia. Łączna suma punktów ze wszystkich stanowisk decydowała o końcowej lokacie. Organizatorzy podkreślali ogromne zaangażowanie uczestników.
W tym roku naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny:
Młodsza: Nawojka Wojtasik, Natalia Głodowicz, Karolina Jeleńska, Krzysztofa Herta i Zofia Wojtasik;
starsza: Izabela Skorupa, Małgorzata Krzeszowska, Łukasz Raban, Krzysztof Ćwiek, Piotr Olesiński.
W kategori szkół podstawowych nasza drużyna spisała się na medal w dodatku złoty - zajęła pierwsze miejsce.
W kategori gimnazjum - w takiej startowała drużyna starsza - nasi reprezentańci na podium się nie zmieścili ale zrobili bardzo dobre rozpoznanie na rok przyszły.
Drużyny przygotowywała Aneta Tokarska Wojtasik.
Zawody te uwielbiamy nie dlatego, że wygrywamy ale dlatego, że się dużo uczymy.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie