" Tu wszędzie jest moja Ojczyzna..."
Gminny Konkurs Recytatorski
pt. ,, Tu wszędzie jest moja Ojczyzna…”
26 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem ,,Tu wszędzie jest moja Ojczyzna…” skierowany do uczniów szkół podstawowych z gminy Kunów. Gościem spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Pan Lech Łodej. W konkursie wzięło udział 19 uczniów z gminy Kunów z klas IV-VII przygotowanych pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego. Dzieci recytowały wiersze znanych polskich poetów.
Uczniowie z Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Janiku wprowadzili zebranych w tematykę spotkania przedstawiając montaż słowno – muzyczny ,,Myślimy o Polsce”.
Celem konkursu było pielęgnowanie postaw patriotycznych, upowszechnianie kultury języka wśród młodzieży, popularyzowanie piękna i wartości narodowej, rozbudzanie zainteresowania poezją patriotyczną oraz rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci. Prezentowane utwory były oceniane pod względem doboru repertuaru, interpretacji i kultury słowa. Ważny był także ogólny wyraz artystyczny, bezbłędna recytacja, płynność wypowiedzi, i poprawna wymowa.
Naszą szkołe reprezentowali: Krzysztofa Herta, Julia Świrta, Zofia Wojtasik i Maciej Nowak. Zofia Wojtasik zajeła III miejsce. Gratulujemy.
"Las pełen energii"
26 kwietnia po raz drugi uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji PGE Dystrybucja i Nadleśnictwo Skarżysko - "Las pełen Energii". Młodzież z dużym zaangażowaniem posadziła kilkaset drzew i chciała sadzić więcej ale niestety już nie było gdzie. Po efektywnej pracy czekł ich poczęstunek - pyszne drożdżówki, kiełbasa z ogniska i pyszna herbata.
Finał XXI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej
Ponad stu uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum wzięło udział w diecezjalnym finale XXI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie”.
Konkurs rozgrywany był w dwu kategoriach: szkoły podstawowej i gimnazjum i obejmował zakres wiedzy z Ewangelii według św. Marka.
Etap diecezjalny składał się z części pisemnej, w której finaliści musieli odpowiedzieć na 25 pytań konkursowych. Po sprawdzeniu testów jury wyłoniło osoby, które osiągnęły największą liczbę punktów. O wyłonieniu zwycięzców musiała zadecydować dogrywka. Naszą szkołę i parafię reprezentowała Zosia Wojtasik.
X Gminny Konkurs Języków Obcych
24 kwietnia 2018 r. odbył się X Gminny Konkurs Języków Obcych. Jego celem jest popularyzowanie języków obcych, promowanie uczniów szczególnie zainteresowanych tą dziedziną oraz zachęcanie do zdrowej rywalizacji i wspólnej zabawy. W tym roku cieszył się on dużym zainteresowaniem, ponieważ do udziału zgłosiły się 34 osoby, reprezentujące wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Kunów.
Jubileuszową edycję konkursu otworzyli Burmistrz Miasta i Gminy Kunów p. Lech Łodej i wicedyrektor PSP w Kunowie p. Małgorzata Kowalska.
W Konkursie Języka Angielskiego wzięło udział 25 uczniów, których przygotowywały:Aleksandra Adamska, Anna Dymanowska, Agnieszka Olszewska, Anna Podpora, Małgorzata Wolecka. Do Konkursu Języka Niemieckiego przystąpiło 18 osób, przygotowanych przez Elizę Jabłońską, Bożenę Loranty, Annę Sadło, Dorotę Skórę.
Teatr i muzeum w Starachowicach
Dnia 24 kwietnia nasza szkoła wybrała się na wycieczkę do teatru i muzeum w Starachowicach. Klasa pierwsza i zerówka była na znakomitym przedstawieniu pt: "Nowe Szaty Króla" - musicalu pełnym tańca, poruszającej muzyki wraz z porywającym śpiewem w sam raz dla młodszych widzów. Natomiast klasy starsze były na imponującym musicalu pt: "Opowieść o Lwie, Czarownicy i Starej Szafie" - przedstawienie pełne zaskakujących elementów multimedialnych wraz ze znakomitą grą aktorską. Dodatkowo zwiedziliśmy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Pokazano nam wystawę paleontologiczną, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć między innymi odciski łap z zachowanymi śladami pazurów i łuskowatej gadziej skóry. Dodatkowo, zobaczyliśmy wystawę STAR-ów , poznaliśmy historię niezwykłego papieskiego STARA. Uczniowie mieli okazję zrobić sobie zdjęcie z każdym z eksponatów.
Rok Ireny Sendlerowej
Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Ireny Sendlerowej. To również 10 rocznica jej śmierci. Uczniowie klas straszych wysłuchali archiwalnego wywiadu z pania Ireną.
Irena Sendler, z domu Krzyżanowska, urodziła się w 1910 r. w Otwocku; jej ojciec był lekarzem. W czasie okupacji zaangażowała się w konspirację. Pomagała żydowskim współobywatelom, zanim jeszcze powstało getto warszawskie. W 1942 r., gdy utworzono polską organizację podziemną, Radę Pomocy Żydom "Żegota", została szefową wydziału dziecięcego.
Jako pracownica wydziału opieki społecznej zarządu miejskiego w Warszawie, który znajdował się pod nadzorem okupanta, miała przepustkę do getta. Władze niemieckie nie zgodziły się, by opieka społeczna docierała do mieszkających tam Żydów, zezwalano jednak na udzielanie im pomocy medycznej. Przebrana za pielęgniarkę, wraz ze swymi współpracownikami Irena Sendlerowa nosiła tam jedzenie, leki i pieniądze; zorganizowała akcję przemycania dzieci żydowskich z getta.
Wyprowadzane z getta dzieci, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Ich zaszyfrowane nazwiska Sendlerowa zapisywała na paskach bibułki, które wkładała do słoików i zakopywała. Po zakończeniu wojny rozszyfrowany spis trafił do szefa Centralnego Komitetu Żydów w Polsce Adolfa Bermana. Prowadzony przez Sendlerową rejestr uratowanych dzieci pozwolił po zakończeniu wojny na poznanie przez nie własnej tożsamości i odnalezienie bliskich.
W 1943 r. została aresztowana przez Niemców. Była przesłuchiwana i torturowana, więziona na Pawiaku; została skazana na śmierć. Uratowała ją "Żegota", przekupując niemieckich strażników. Do końca wojny ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci. Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką.
Po wojnie zajmowała się działalnością socjalną.
W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela.
W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. W 2007 r. na wniosek dzieci otrzymała Order Uśmiechu. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla.
Zmarła 12 maja 2008 r., w wieku 98 lat.
Do końca życia twierdziła, że mogła zrobić więcej.
Pokaz historyczny "Ku Niepodległej"
12 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w pokazie historycznym, który został przeprowadzony przez Grupę Artystyczną "Rekonstrukto". Uczniowie zobaczyli ekwipunek, uzbrojenia rycerskie i stroje charakterystyczne dla danej epoki. Dzieci świetnie się bawiły, a przy tym przypomniały sobie historię naszego kraju.
X MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I-III
11 kwietnia uczniowie naszej szkoły z klas I-III brali udział w X Międzyszkolnym Konkurskie Recytatorskim pod hasłem ,,Usmiechnij się" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Kunowie. Szkołę reprezentowali: Ernest Wójcik z klasy II z wierszem Danuty Wawiłow ,,Daktyle" oraz uczennice klasy III Judyta Stępień również z wierszem ,,Daktyle", oraz Paulina Chrzanowska, która recytowała wiersz Wandy Chotomskiej ,, Kurcze blade". Konkurs miał na celu kształtowanie u dzieci potrzeby kontaktu z literaturą i sztuką, rozwijanie i promowanie zdolności recytatorkich oraz popularyzację twórczości polskich poetów. Jury konkursu oceniało uczestników biorąc pod uwagę następujace kryteria oceny: właściwy dobór wiersza i jego pamięciowe opanowanie, ciekawą interpretację utworu, sposób prezentacji oraz ogólny wyraz artystyczny. Jak co roku wszyscy uczestnicy konkursu wspaniele deklamowali wiersze, dlatego jury miało do podjęcia trudną decyzję. Szczególne gratulacje należą się Ernestowi Wojcikowi, który oczarował jury i zajął I miejsce w kategorii klas II. Z okazji jubileuszu organizatorzy przygotowali dla uczestników konkursu przepyszny tort.
XXI Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej
9 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Kunowie odbyłsię etap dekanalny XXI DiecezjalnegoKonkursu Wiedzy Biblijnej "Z Pismem Świętym w Trzecie Tysiąclecie". Naszą szkołę i parafie reprezentowały Zosia Wojtasik i Nawojka Wojtasik. Uczestnicy odpiwiadali na pytania związane ze znajomością Ewangelii Św. Marka. Według regulaminu dwie osoby z najwyższą ilością punktów przechodzą do nastepnego etapu.Zosia Wojtasik będzie nas reprezentowała w etapie diecezjalnym 25 kwiaetnia w Sandomierzu. GRATULACJE!!!
XII MISTRZOSTWA POWIATU STARACHOWICKIEGO W MARSZU NA ORIENTACJĘ InO 2018
W odpowiedzi na zaproszenie Międzyszkolnego Oddziału PTTK w Starachowicach wzięliśmy udział w XII Mistrzostwach Powiatu Starachowickiego w Marszu na Orientację. Kilkukrotnie braliśmy udział w tych mistrzostwach i taka forma rywalizacji bardzo nam się podoba. Atmosfera na zawodach jest bardzo sympatyczna, a w tym roku również pogoda nam dopisała, więc w sobotnie popołudnie spacerowaliśmy po lesie na tzw. szlakowisku. Spacer odbywał się zgodnie z mapą tego obszaru i punktami, które należało znaleźć w terenie. Z 11 drużyn w kategorii szkół podstawowych nasze przedstawicielki: Nawojka Wojtasik i Zosia Wojtasik zajęły pierwsze miejsce. Super, super, super.
Marcelinka Wojtasik i Aneta Tokarska-Wojtasik wystartowały w kategorii open i również zajęły pierwsze miejsce.
Konkurs "Moja Ojczyzna w Dolinie Kamiennej"
28 marca w siedzibie Świętokrzyskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się podsumowanie etapu powiatowego konkursu „Moja Ojczyzna w Dolinie Kamiennej” i etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”.
Dzięki temu konkursowi uczniowie poznają przeszłość i teraźniejszość ziemi ojczystej, pogłębiają wiadomości o miejscu zamieszkania i najbliższej okolicy, poznają historie swoich przodków, rozwijają umiejętności dostrzegania walorów krajoznawczych i kulturowych swojego regionu oraz dokumentują w różny sposób zdobyta wiedzę.
W tym roku na konkurs zgłosiliśmy pracę o ciekawym człowieku z naszego regionu. Zosia i Nawojka przedstawiły postać Pana Władysława Gałki, który znany nam jest jako lokalny przedsiębiorca. Pan Władysław na emeryturze rozwija swoje pasje: rzeźbiarstwo i pszczelarstwo. Wykonuje figury w drewnie i kamieniu ale również remontuje przydrożne figurki. Praca zdobyła pierwsze miejsce i została przesłana na etap ogólnopolski tego konkursu.
GRATULACJE!!!
X Mistrzostwa Kunowa w Tenisie Stołowym
22 marca 2018 r. w hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie odbyły się X Mistrzostwa Kunowa w Tenisie Stołowym. W turnieju uczestniczyło 90 zawodniczek i zawodników. Zawody rozgrywano w kategorii szkół podstawowych klas IV –VI oraz VII i klas gimnazjalnych.
Impreza ta cieszy się od wielu lat dużą popularnością wśród dzieci, młodzieży i mieszkańców Kunowa.Głównym celem rozgrywek było wyłonienie mistrzów Kunowa w tenisie stołowym w poszczególnych kategoriach na rok 2018, popularyzacja tenisa stołowego, integracja środowiska, a także zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście : Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Lech Łodej, pani wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej - Małgorzata Kowalska, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie – Piotr Bek.
Wyniki zawodów w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco: w kategorii szkół podstawowych dziewcząt klas IV – VI zwyciężyła: Piwnik Gabriela ze SP w Kunowie, II miejsce zajęła Chojnacka Patrycja –SP Kunów, III- Żak Wiktoria ZSP Janik. Następne miejsca zajęły: Gębusia Marzena ZSP Janik, Kaptur Martyna ZSP Janik, Żak Paulina ze SP w Nietulisku oraz Jeleńska Karolina ze SP w Nietulisku. Wśród chłopców kategorii klas IV- VI : I miejsce zajął: Kaptur Mateusz z ZSP w Janiku, II miejsce- Krzemiński Jan z ZSP w Janiku, zaś III –Gronkowski Kamil również z ZSP w Janiku .Kolejne miejsca zajęli: Stachera Adam ze SP w Kunowie, Sadłos Sebastian z ZSP w Janiku, Cemerys Jakub ze SP w Kunowie oraz Stojek Damian, również ze SP w Kunowie. W kategorii dziewcząt starszych zwyciężyła: Gałka Karolina z PSP w Kunowie , II miejsce zajęła Kapusta Natalia z PSP w Kunowie III – Jedynak Małgorzata z PSP w Kunowie Następne miejsca zajęły: Pastuszka Zuzanna, Kończak Alicja , Kutera Julia oraz Iwoła Aleksandra. Dziewczęta uczęszczają do PSP w Kunowie. Wśród chłopców klas starszych I miejsce zajął: Ćwiek Konrad, II –Gębusia Filip, III-Gębusia Bartłomiej następnie: Gębusia Mateusz z ZSP w Janiku, Świercz Paweł, Ostatek Sebastian oraz Żak Jakub,uczniowie PSP w Kunowie. Najlepszym zawodnikom pamiątkowe statuetki, medale oraz dyplomy wręczyli : Burmistrz Miasta Ii Gminy Kunów – Lech Łodej oraz wicedyrektor PSP w Kunowie p. Małgorzata Kowalska.
Rywalizacja trwała kilka godzin, zawodnikom nie brakowało ani zapału ani umiejętności. Turniej stał na wysokim poziomie sportowym. Zawody odbyły się w miłej i sympatycznej atmosferze.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie