Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy
W sobotę 30 marca przedstawiciele naszej szkoły Nawojka, Zosia i Dawid wzięli udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego.
Eliminacje obejmowały następujące zagadnienia: 1. Test wiedzy obejmujący: 30 pytań krajoznawczych dotyczących powiatu i regionu, 10 pytań turystycznych, 5 pytań topograficznych, 5 pytań związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, 5 pytań dotyczących udzielania pierwszej pomocy. 2. Turystyczny rower (kolarski tor przeszkód). 3. Samarytanka (praktyczna wiedza z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy). 4. Turystyczne ABC: a) mierzenie odległości w terenie, b) rzut do celu, c) rozpoznawanie roślin i zwierząt oraz śladów i tropów zwierząt, d) rozpoznawanie atrakcji turystycznych regionu. Suma punktów zdecyduje o miejscu drużyny.
Nasi przedstawiciele zajęli III miejsce to świetny wynik biorąc po uwagę krótki czas przygotowania i to, że byliśmy grzecznościowo na terenie nie naszego powiatu. Drużynę przygotowała Aneta Tokarska-Wojtasik.
Muzeum Historii Żydów w Polsce "Polin"
Historia polskich Żydów jest nieodłączną częścią historii Polski. Dla historyków i osób zainteresowanych tematyką żydowską to oczywiste, lecz prawda o wielobarwnej historii naszego kraju, w tym zwłaszcza o jej żydowskich rozdziałach, pozostaje nadal dla wielu nieznana. Z kolei dla wielu osób za granicą historia polskich Żydów ogranicza się do Zagłady – tak jakby tysiąc lat żydowskiego życia w Polsce było tylko wstępem do tej bezprzykładnej zbrodni.
Muzeum POLIN pokazuje ich losy wplecione i współtworzące historię Polski, skłaniając do refleksji o znaczeniu różnorodności kulturowej i wyzwaniach, które ona niesie. Przywracając i chroniąc pamięć o bogatej, oryginalnej kulturze polskich Żydów, muzeum uczy wzajemnego zrozumienia i szacunku – nie tylko między Polakami i Żydami. Jego przesłanie jest uniwersalne, skierowane do społeczeństw Europy i świata. (Prof. Dariusz Stola - dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN).
Muzeum POLIN powstało w symbolicznym miejscu w centrum Warszawy: na Muranowie – zatem w przedwojennej dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów; w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto. Muzeum dopełnia historię tego miejsca: pobliski pomnik Bohaterów Getta upamiętnia, jak polscy Żydzi ginęli, muzeum zaś przypomina, jak żyli. Dlatego nazywa się je „muzeum życia”.
Wyróżnia je niezwykły hol, którego pofalowane, dynamiczne ściany rozcinają całe wnętrze budynku. To architektoniczny symbol wyrwy, jaką w historii Żydów uczyniły Zagłada i powojenne represje. Rolą muzeum jest przywracanie pamięci i budowanie więzi między przeszłością a teraźniejszością – tak, jak most wysoko nad rozpadliną holu łączy oba jego brzegi.
Wystawa stała to podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Zwiedzający poznają odpowiedzi na pytania: jak Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się niegdyś centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?
Od muzeum do muzeum tramwajem
Będąc w Warszawie nie sposób nie skorzystać ze środków transportu miejskiego, Tym razem korzystamy z linii tramwajowej. Między Muzeum Powstania Warszawskiego, a Muzeum Historii Żydów "Polin" można przejechać jedną linią tramwajową. Młodzież miała okazję doświadczyć jazdy tramwajem, dodam zatłoczonym tramwajem. Musieli się pilnować, na którym przystanku wysiąść. Udało się wysiedli wszyscy. Krótki spacer po Warszawie, po drodze zatrzymaliśmy się przy pomniku poświęconym Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
Pomnik przedstawia ładunek krzyży łacińskich i prawosławnych, a także żydowską macewę i nagrobek muzułmański , umieszczony na platformie symbolizującej wagon deportacyjny. Przed stojąca na torze kolejowym platformą ułożono 41 podkładów kolejowych, na których umieszczono nazwy pól bitewnych z września 1939 znajdujących się we wschodniej Polsce oraz nazwy miejscowości-miejsc kaźni narodu polskiego w ZSRR.
Został wybudowany ku czci Polaków poległych i pomordowanych na Wschodzie, a w szczególności wywiezionych do łagrów na Syberii oraz ofiar zbrodni katyńskiej.
Stąd już blisko do kolejnego muzeum.
Muzeum Powstania Warszawskiego
W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Zwiedzający mogą zbierać kartki z kalendarza zawierające informacje o działaniach powstańców w danym dniu.
Na drugi poziom ekspozycji można wjechać windą, na której umieszczona została kolekcja powstańczych opasek. Na antresoli zaprezentowano walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie. Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe.
Kanał i schody prowadzą na piętro. Ten fragment ekspozycji pokazuje upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia – powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Odrębne pomieszczenia stanowią sale: „Radiostacje i łączność”, „Poczta Polowa”.
Centralnym punktem drugiej części ekspozycji w sali pod Liberatorem, jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Dopełnia ją część poświęcona alianckim zrzutom.
W okalającym budynek Muzeum Parku Wolności głównym elementem jest Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący ponad dwieście kilo dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego.
Dzień Kobiet
Wszechobecne serdeczne życzenia płynące od uczniów dla uczennic i nauczycielek naszej szkoły od samego rana wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Międzynarodowy Dzień Kobiet przypadający w kalendarzu na 8 marca to święto szczególne, obchodzone we wszystkich czasach i kulturach zawsze w uroczysty sposób. Tego dnia męska część społeczności szkolnej przygotowała dla swoich pań oraz koleżanek miłe niespodzianki. Serdecznie dziękujemy!
Trampoliny i lodowisko
W Energetycznym Centrum Nauki dowiedzieliśmy się skąd mamy energię i właśnie energię zmagazynowaną w nas postanowiliśmy wykorzystać odwiedzając kielecki park trampolin "FlySky". Skoki na trampolinach to znakomity rodzaj aktywności fizycznej, sprzyjający rozwojowi, koordynacji i ogólnej sprawności ruchowej. Do dyspozycji mieliśmy 70 trampolin, zbijak, kosze do wsadu, koszykówkę w klatce, poduszkę powietrzną, baseny z gąbkami połączone z mega atrakcjami takimi jak: ścianka wspinaczkowa, równoważnia, tor przeszkód ninja,ścieżka trampolinowa, airtrack. Energi zużylismy sporo, aleto nie koniec atrakcji bo czekało nas jeszcze lodowisko w Skarżysku. Krótka regeneracji w autokarze i hajda na łyżwy. Różnie było. Niektórzy pierwszy raz inni już jeździli na łyżwach. Upadków było sporo ale jak mówi stare powiedzenie jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz.
Energetyczne Centrum Nauki
SPRÓBUJ TO PRZETRAWIĆ to warsztaty w których braliśmy udział, A o czym były?
Ciało człowieka to chodząca elektrownia, która przerabia pokarm na paliwo. Zanim jednak pożywienie stanie się użyteczne musi odbyć podróż przez układ pokarmowy. Czy wiesz co się dzieje z jedzeniem podczas posiłku i jak długą drogę przebywa? Do czego służy ślina i czy przez żołądek można trafić do serca? Wykonaliśmy doświadczenia i zbudowaliśmy własny przewód pokarmowy, i spróbowaliśmy znaleźć łatwe odpowiedzi na trudne pytania.
Po warsztatach zwiedzaliśmy ekspozycję Energetycznego Centrum Nauki.
Ekspozycja ECN opowiada o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Znaleźliśmy tutaj między innymi potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót. To urządzenie nawiązujące formą do kombajnu górniczego, ale napędzane siłą ludzkich mięśni – niektórzy dali radę je uruchomić.
Pokonywaliśmy grawitację i przepompowując wodę z dolnego do górnego zbiornika hydroelektrowni, budowaliśmy zaporę z kolorowych klocków.
Trzy strefy wystawy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” tworzą spójną opowieść, odwiedzając ECN przeżyliśmy prawdziwą przygodę.
Czy wiesz, że woda jest głównym składnikiem ludzkiego ciała?
Jak powstaje paliwo do samochodu? Skąd bierze się ropa naftowa?
Dlaczego elektrownie wiatrowe tak często buduje się nad morzem?
Ile energii potrzeba, żeby zaświecić w domu jedną żarówkę?
Na te pytania my już znamy odpowiedzi.
Zaelektryzowani
Już po raz drugi gościliśmy w naszej szkole animatorów „Zaelektryzowani” z Lublina. Młodzi naukowcy poprzez elementy wykładu, laboratoriów naukowych i quizu prezentowali uczestnikom niecodzienne eksperymenty fizyczno-chemiczne oraz niezwykłe ciekawostki o właściwościach różnych substancji. Ciekawym elementem pokazu była możliwość aktywnego udziału uczniów. Wszyscy byli zachwyceni. Scenariusz tych niecodziennych zajęć połączył w sobie elementy edukacyjne z humorystycznymi. Dzięki tym doświadczeniom wiemy, że świat, który nas otacza i zjawiska w nim zachodzące są pasjonujące i magiczne. Animatorzy zagwarantowali swoim widzom nie tylko przyjemnie spędzony czas, ale przede wszystkim rozbudzili wśród uczniów zainteresowanie wiedzą z zakresu przyrody.
Dzień Pizzy
9 lutego na całym świecie uznany jest za Międzynarodowy Dzień Pizzy. Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego ten dzień obchodziły 11 lutego. Tego dnia sala naszego przedszkola zamieniła się we włoską pizzerię. Przedszkolaki bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę. Wielką frajdę dzieciom sprawiły już same przygotowania: smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do kuchni, aby się upiec. Następnie dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanej pizzy. Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Dzięki tej kulinarnej przygodzie dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się z którego kraju pochodzi oraz wspólnie stwierdziliśmy, że własnoręcznie zrobiona pizza jest o wiele smaczniejsza i zdrowsza.
Dzień Babci i Dziadka
Babcia i dziadek - rozpieszczają, kochają bezwarunkową miłością, pozwalają prawie na wszystko. Trudno sobie wyobrazić dzieciństwo bez nich. Babcia jest często pierwszą nauczycielką życia. Ma nieskończoną cierpliwość, by odpowiadać na tysiące pytań. Dziadek zna wiele ciekawych historyjek, trudno się z nim nudzić, choćby przez chwilę.
Dnia 01.02.2019r. w podzięce za miłość, cierpliwość, wyrozumiałość i otwarte serce przedszkolaki przygotowały dla babć i dziadków szereg atrakcji. Dzięki uprzejmości strażaków z Nietuliska Dużego nasze babcie i dziadków mogliśmy gościć w Remizie OSP. Uroczystość rozpoczęła się od miłych słów i życzeń wygłoszonych przez Panią Dyrektor. Następnie dzieci zaprezentowały swe talenty w przygotowanym programie artystycznym. Dziadkowie ze wzruszeniem nagradzali występy swoich wnucząt gromkimi brawami. Kończąc przedstawienia przedszkolaki złożyły życzenia zgromadzonym babciom i dziadkom oraz wręczyły przygotowane upominki. Nasi mili goście bardzo chętnie włączyli się do wspólnej zabawy, przygotowanych zadań,konkursów którym towarzyszyło dużo humoru i radości. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem i miłą rozmową.
Archiwum Aktualności